„V nové lokalitě jsme se rozhodli, že ulice pojmenujeme podle lidí, kteří se aktivně účastnili protifašistického a protikomunistického odboje,“ uvedl místostarosta města Čeněk Jůzl (KDU-ČSL) pro Havlíčkobrodský deník. Iniciativu nových názvů v lokalitě Rozkošská brodští lidovci rozšířili o Imricha Gablecha. „Hned po jeho smrti jsme o tom uvažovali, protože jeho přínos pro město byl obrovský,“ doplnil Čeněk Jůzl. Návrh schválilo 18 zastupitelů, jeden byl proti, pět se zdrželo (hlavně členové KSČM).
Po publikování celé věci v MF DNES místostarostovi Jůzlovi poděkoval Josef „Joe“ Vochyán z českého Spitfire Clubu. Ten sdružuje obdivovatele československých letců, kteří za druhé světové války pomáhali Britskému královskému letectvu – a patřil mezi ně i nedávno zesnulý Imrich Gablech, který po válce žil v Havlíčkově Brodě.
„Vážený pane Jůzle, děkuji Vám i Vašim kolegům za tento počin. Jedná se o vynikající způsob připomínky pana generála Gablecha, otce Toufara i dr. Horákové. Mám toho radost,“ napsal Vochyán.
Havlíčkův Brod je aspoň podle údajů na internetu druhým městem, které svou ulici pojmenovalo po číhošťském faráři Josefu Toufarovi. Prvním městem bylo už v roce 1990 Hlinsko v Pardubickém kraji. Tragický osud Josefa Toufara se zásluhou jeho životopisce Miloše Doležala podařilo v poslední době dostat do povědomí širší veřejnosti. Dalším kamínkem do mozaiky rostoucí úcty k němu bylo v sobotu 25. února odhalení sochy Josefa Toufara v zatopené Zahrádce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV