KDU-ČSL: Nevyléčitelně nemocní si zaslouží důstojné dožití, stát jim v tom musí pomoci

11.10.2022 12:09 | Tisková zpráva

Podle průzkumů si kolem 80 procent Čechů přeje dožít doma, přesto zhruba 70 procent z nich zemře v nemocničním prostředí. Reálný stav věcí proto vyžaduje, aby instituce paliativní péče dokázaly zajistit důstojné podmínky pro nemocné a umírající.

KDU-ČSL: Nevyléčitelně nemocní si zaslouží důstojné dožití, stát jim v tom musí pomoci
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

To vnímají jako svou prioritu lidovci, kteří s rozvojem hospiců v krajích i na celostátní úrovni pomáhají.

MPSV považuje paliativní péči za prioritu

Hospicová péče sice primárně spadá pod Ministerstvo zdravotnictví, dlouhodobě ji však podporuje také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Mezi klíčové formy podpory patří dotační programy, ale například i odborné sociální poradenství pro příbuzné a další blízké nebo pro pečovatelské služby.

„V poslední době také proběhlo dofinancování všech typů sociálních služeb, a to ve výši 3,2 miliard korun. Dostatek prostředků na provoz je tedy pro letošek zajištěn. Považuji za nutné rovněž zdůraznit, že kraje jsou s financováním sociálních služeb na příští rok velmi spokojeny,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. V oblasti nastavení sociálně zdravotní péče proběhnou v následujícím roce i systémové změny. S účinností od ledna začne platit zákon o dlouhodobé péči, který se dotýká i paliativní péče.

Na celostátní úrovni se tématu dlouhodobě věnuje také poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská. Má za sebou organizaci několika konferencí a je v pravidelném kontaktu se zařízeními hospicové péče po celé České republice. „Rozvoj paliativní medicíny je pro mě prioritou. Stát se o nemocné a umírající musí umět postarat,“ zdůraznila Golasowská.

Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

  • KDU-ČSL
  • KDU-ČSL se pomalu seznamuje s internetovými Parlamentními listy.

Hospic Mezi Stromy vznikl i díky lidoveckému poslanci Vítovi Kaňkovskému

Na procesu vedoucímu ke vzniku vůbec prvního hospicového zařízení v kraji Vysočina se výrazně podílel místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Vít Kaňkovský. Ten do týmu spolku Mezi stromy patřil hned od roku 2015, kdy nápad vznikl. Původní plán počítal s výstavbou v Jihlavě, to ale tamní samospráva i přes hlasy pětice lidoveckých zastupitelů zamítla.

Po čase spolek rozhodl o přesunutí projektu do Havlíčkova Brodu. Město udělilo souhlas a kraj poskytl část financí, další peníze putovaly od soukromých dárců, mimo jiné pomocí veřejné sbírky. Projekt je v pokročilé fázi přípravy a dle plánu se začne stavět na jaře příštího roku. Vysočina díky tomu brzy přestane být posledním českým krajem, který podobné zařízení nemá. Vít Kaňkovský jako součást týmu spolku Mezi stromy projekt podporoval na konferencích, v Poslanecké sněmovně, ale i organizací konkrétních dobročinných akcí, jako například Koláč pro hospic, kde koupí tradičního českého zákusku lidé mohou na výstavbu přispět.

Na lidovecké Moravě péči o nevyléčitelně nemocné nezanedbávají

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22216 lidí

V Moravskoslezském kraji se v problematice z pozice zastupitele již od roku 2012 angažuje lidovecký poslanec Jiří Navrátil a nastupující senátorka za Novojičínsko Ivana Váňová, taktéž z KDU-ČSL. I díky nim v regionu (také na Zlínsku a Olomoucku) funguje mobilní hospic Strom života, který pomáhá tam, kde se pacienti cítí nejlépe – doma. Od vzniku v roce 2015 poskytuje podporu nejen jim, ale také jejich rodině a blízkým.

Ti všichni se mohou obrátit také na Charitní hospicovou poradnu v Ostravě-Výškovicích, jejímž posláním je poskytovat praktickou, psychologickou i duchovní pomoc nevyléčitelně nemocným a jejich blízkým. Není náhoda, že ředitelem Charity Česká republika je další člen KDU-ČSL – Lukáš Curylo. Lidovci na tamní krajské úrovni zařídili také finanční podporu pro paliativní péči hospice CIDATELA ve Valašském Meziříčí, který hojně využívají i občané Moravskoslezského kraje.

V jihomoravské metropoli Brně pak letos v červnu začala stavba Domu pro Julii, což bude vůbec první dětský hospic v zemi. Jedinečný projekt z pozice náměstka primátorky podpořil také lidovec Petr Hladík.

Všechny tyto konkrétní aktivity a projekty, na nichž se podílejí členové KDU-ČSL v mnoha regionech, dokazují, že jim osud nevyléčitelných pacientů není lhostejný. Pokud kohokoli potká podobně nešťastný osud, je naší povinností zajistit mu důstojné podmínky pro dožití. Lidovci toto téma silně vnímají a v podpoře hospiců hodlají pokračovat i nadále.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): Nad dopisy diváků aneb Autentické otázky voličů

12:06 Dostálová (ANO): Nad dopisy diváků aneb Autentické otázky voličů

Odpovědi na otázky voličů, publikované na svém veřejném facebookovém profilu