KDU-ČSL: Nevyléčitelně nemocní si zaslouží důstojné dožití, stát jim v tom musí pomoci

11.10.2022 12:09 | Tisková zpráva

Podle průzkumů si kolem 80 procent Čechů přeje dožít doma, přesto zhruba 70 procent z nich zemře v nemocničním prostředí. Reálný stav věcí proto vyžaduje, aby instituce paliativní péče dokázaly zajistit důstojné podmínky pro nemocné a umírající.

KDU-ČSL: Nevyléčitelně nemocní si zaslouží důstojné dožití, stát jim v tom musí pomoci
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

To vnímají jako svou prioritu lidovci, kteří s rozvojem hospiců v krajích i na celostátní úrovni pomáhají.

MPSV považuje paliativní péči za prioritu

Hospicová péče sice primárně spadá pod Ministerstvo zdravotnictví, dlouhodobě ji však podporuje také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Mezi klíčové formy podpory patří dotační programy, ale například i odborné sociální poradenství pro příbuzné a další blízké nebo pro pečovatelské služby.

„V poslední době také proběhlo dofinancování všech typů sociálních služeb, a to ve výši 3,2 miliard korun. Dostatek prostředků na provoz je tedy pro letošek zajištěn. Považuji za nutné rovněž zdůraznit, že kraje jsou s financováním sociálních služeb na příští rok velmi spokojeny,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. V oblasti nastavení sociálně zdravotní péče proběhnou v následujícím roce i systémové změny. S účinností od ledna začne platit zákon o dlouhodobé péči, který se dotýká i paliativní péče.

Na celostátní úrovni se tématu dlouhodobě věnuje také poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská. Má za sebou organizaci několika konferencí a je v pravidelném kontaktu se zařízeními hospicové péče po celé České republice. „Rozvoj paliativní medicíny je pro mě prioritou. Stát se o nemocné a umírající musí umět postarat,“ zdůraznila Golasowská.

Hospic Mezi Stromy vznikl i díky lidoveckému poslanci Vítovi Kaňkovskému

Na procesu vedoucímu ke vzniku vůbec prvního hospicového zařízení v kraji Vysočina se výrazně podílel místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Vít Kaňkovský. Ten do týmu spolku Mezi stromy patřil hned od roku 2015, kdy nápad vznikl. Původní plán počítal s výstavbou v Jihlavě, to ale tamní samospráva i přes hlasy pětice lidoveckých zastupitelů zamítla.

Po čase spolek rozhodl o přesunutí projektu do Havlíčkova Brodu. Město udělilo souhlas a kraj poskytl část financí, další peníze putovaly od soukromých dárců, mimo jiné pomocí veřejné sbírky. Projekt je v pokročilé fázi přípravy a dle plánu se začne stavět na jaře příštího roku. Vysočina díky tomu brzy přestane být posledním českým krajem, který podobné zařízení nemá. Vít Kaňkovský jako součást týmu spolku Mezi stromy projekt podporoval na konferencích, v Poslanecké sněmovně, ale i organizací konkrétních dobročinných akcí, jako například Koláč pro hospic, kde koupí tradičního českého zákusku lidé mohou na výstavbu přispět.

Na lidovecké Moravě péči o nevyléčitelně nemocné nezanedbávají

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

21:03 Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…