KSČM: Privatizační zločiny vládě nevadí

08.12.2016 4:33 | Zprávy

Komunisté nezískali podporu vlády pro zavedení nepromlčitelnosti trestných činů souvisejících s privatizacemi státního majetku.

KSČM: Privatizační zločiny vládě nevadí
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

Kabinet včera rozhodl, že novelu trestního řádu ve Sněmovně nepodpoří. Podle vládních legislativců nejsou privatizační trestné činy tak závažné a škodlivé, aby musely být bez promlčecí lhůty.

„Nepromlčitelnost trestného činu je nutno chápat jako výjimku z obecného pravidla, že plynutím času se snižuje, až zaniká škodlivost trestného činu a potřeba odpovídající trestněprávní reakce,“ uvedli vládní legislativci v podkladech pro ministry. U privatizačních činů nyní zaniká trestní odpovědnost po 20 letech.

„Svým návrhem jsme zohledňovali, že v minulosti při privatizaci se řada lidí chovala vysoce nečestně a nebylo možné zpětně postihnout prodej veřejného, státního majetku, který nebyl v souladu se zákonem,“ řekl poslanec Stanislav Grospič (KSČM), člen ústavně právního výboru sněmovny. „Jsme si vědomi, že je obtížné působit retroaktivně, proto jsme návrh zákona postavili tak, že pokud by do budoucna docházelo při prodeji státního majetku k trestným činům, nebylo by možné je promlčet. Ten, kdo by se dopustil při privatizaci nějakého podvodu, by s tím už musel počítat a byl by postižen podle zákona, který platil v době spáchání trestného činu. Myslíme si, že nepromlčitelnost je aktuální i do budoucna, protože k prodejům majetku státu, krajů apod. bude docházet,“ uvedl Grospič.

Vládní legislativě se nelíbil ani návrh na zrušení promlčecích lhůt u trestných činů souvisejících s veřejnými zakázkami. „Vláda považuje za absurdní, aby se promlčení uplatňovalo například u vraždy, zatímco typicky hospodářské trestné činy spáchané při zadávání, schvalování nebo realizaci veřejné zakázky by byly nepromlčitelné,“ stojí v předběžném stanovisku.

Obdobnou úpravu navrhovali poslanci KSČM před čtyřmi lety, tedy v minulém volebním období. Argumentovali tehdy tím, že proces odstátnění majetku po konci socialismu provázela řada excesů a neexistoval dostatečný právní rámec. Vláda Petra Nečase (ODS) se k předloze postavila záporně. Zákonodárci o ní do konce volebního období nerozhodli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Lampasáci mají jen dvě možnosti

14:07 Zahradil (ODS): Lampasáci mají jen dvě možnosti

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na neshody ministryně obrany Jany Černochové a náčelní…