Káles (Svobodní): Poukázkové systémy – cesta, jak vrátit peníze lidem

03.02.2018 11:15 | Zprávy

Vouchery, chcete-li poukázky, jsou jednou z cest, jak na úrovni obcí a měst „vrátit peníze lidem“, respektive jim dát větší možnost ovlivnit, kam jejich peníze budou směřovat.

Káles (Svobodní): Poukázkové systémy – cesta, jak vrátit peníze lidem
Foto: Svobodní
Popisek: Josef Káles, místopředseda Svobodných.

Měl jsem skvělou možnost besedovat s ředitelem slovenské Nadácie F. A. Hayeka Matúšem Pošvancem. Tato organizace mimo jiné prosazuje zlepšováky ve samosprávách. V případě takzvaného poukázkového systému se ji to podařilo ve slovenském městě Turčianke Teplice.

Poukázkový systém je inspirovaný vouchery Miltona Friedmana, nositele Nobelovy ceny za ekonomii. V principu jde o to, aby lidé mohli více rozhodovat o tom, jaké aktivity budou placeny z jejich daní. Díky tomu se mezi poskytovateli veřejných služeb posílí tolik potřebná konkurence a omezí se také korupční prostředí, protože o penězích pro jednotlivé poskytovatele rozhodují všichni občané obce a ne jen hrstka politiků v nějaké komisi.

Když se podíváme na zmíněné Turčianske Teplice, zde dostali všichni občané s trvalým bydlištěm ve městě, s dosaženým věkem 18 let a kteří nedlužili městu, deset jednoeurových poukázek. Město se rozhodlo tisknout papírové poukázky s ochranným prvkem, aby byly dostupné i pro ty lidi, kteří neumí manipulovat s elektronickými platbami či s kartami. Lidé si systém oblíbili. Návratnost poukázek se pohybuje mezi 95-98 %.

V Turčianskych Teplicích mohou lidé platit pomocí těchto poukázek vstupné do kina, galerie, knihovnu, fotbalové zápasy, pronájmy tělocvičen nebo ledové plochy, vzdělávací aktivity a různé kurzy, ale třeba i preventivní vyšetření pro seniory nebo poplatek za svoz a likvidaci odpadu. Podle Matúše Pošvance je důležité, aby se vouchery týkaly co nejvíce různých oblastí, protože tím se eliminuje snaha s poukazy „kšeftovat“.

Aby poskytovatelé těchto služeb mohli do systému poukázek vstoupit, musí si požádat o licenci. Její pravidla jsou však velmi volná, aby mezi organizacemi fungovala konkurence a systém tak nebyl určen jen pro nějaké předem vybrané poskytovatele. V Tučianskych Tepliciach je také nízký licenční poplatek, z kterého je poté hrazen provoz systému, respektive tisk poukázek. Systém totiž sám o sobě nákladný není. Jednou za měsíc si u města organizace mohou zažádat o proplacení vybraných poukázek.

Obce a města u nás nemohou snižovat daně, protože jsou jim zasílány prakticky skrze stát. Proto je poukázkový systém jednou z dobrých možností, jak lidem dát větší možnost rozhodovat o jejich penězích. Výhodou je také to, že si lidé začnou více uvědomovat, že veřejné služby nejsou zadarmo a něco stojí a začnou o celém systému více přemýšlet.

Pro mě jako zastupitele města Chrudim jsou takové zkušenosti a zlepšováky v samosprávě velice inspirativní a pokusím se přesvědčit kolegy v chrudimském zastupitelstvu, aby se nových vychytávek nebáli a dali lidem o něco více svobodné volby.

Josef Káles,
zastupitel města Chrudim

Vyšlo i na osobním blogu autora.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Proč se rodí se méně dětí?

9:15 Vích (SPD): Proč se rodí se méně dětí?

Vymíráme. Pomalu ale jistě. V posledních desetiletích se v České republice potýkáme s problémem nízk…