Klán (KSČM): Digitální dohled pro bohaté, represe pro chudé

31.03.2025 4:31 | Monitoring

Rakušanův pravicový režim se snaží posilovat pod rouškou „bezpečnosti“. Ve stínu stále hlubší krize bydlení, rostoucích cen potravin a nárůstu počtu pracujících chudých se vláda Petra Fialy neúnavně pokouší šmírovat občany. Naposledy skrze tzv. sledovací (nebo přesněji šmírovací) vyhlášku, která by umožnila obcím a státu monitorovat aktivity lidí pomocí dat z Wi-Fi sítí.

Klán (KSČM): Digitální dohled pro bohaté, represe pro chudé
Foto: janklan.cz
Popisek: Jan Klán, poslanec KSČM za Středočeský kraj

Tento krok, obhajovaný ministrem vnitra Vítem Rakušanem jako nenápadný administrativní nástroj, však ve skutečnosti rozšiřuje pravomoci státu šmírovat každodenní život obyčejných lidí – zatímco privilegovaní se systému stále vymykají. Zdá se ovšem, že z obavy před poklesem volebních preferencí před volbami vláda nakonec návrh stáhne. 

Připomeňme, že ruku v ruce s tím šel nenápadně prosazený přílepek k zákonu Lex Ukrajina o tzv. činnosti pro cizí mocnost. V praxi jde o další zbraň v arzenálu vládnoucích mocenských skupin, která jim umožní umlčet nepohodlné hlasy. A je úplně jedno, zda se jedná o radikální levici, odboráře nebo aktivisty za klimatickou spravedlnost. Každý, kdo se znelíbí moci, může být obviněn ze „spolupráce s cizí mocí“ – a jak ukazuje současná praxe, tato „moc“ je definována velmi vágně. 

Šmírování pod rouškou modernizace

Rakušanovo ministerstvo nově navrhovanou šmírovací vyhlášku prezentuje jako „anonymní sběr dat“, který má pomoci „zlepšit služby“ obcí. Jenže když stát nemá peníze na zajištění důstojného života seniorů, financování školství, nebo budování dostupného bydlení, kde bere čas i prostředky na sledování lidí přes Wi-Fi? Je jasné, že v praxi se tento „neškodný“ monitoring může snadno stát nástrojem sociální kontroly. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Eliška Olšáková byl položen dotaz

Olšáková (STAN): V dobře vedených obcích se lidem dobře žije

Dobrý den, reaguji na tento váš článek. Souhlasím s vaším tvrzením, ale jak je možné, že obce a města jsou většinou řízena dobře, ale to samé se rozhodně nedá říct o státu jako celku. Nebo vy máte pocit, že se lidem dnes žije dobře? Jistě, mohlo by být hůř, ale nemáte dojem, že to jde v posledních l...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Pane ministře Rakušane, to se vysvětluje snadno

11:17 Mašek (ANO): Pane ministře Rakušane, to se vysvětluje snadno

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na prohlášení ministra vnitra Rakušana, že vláda chce r…