„Je to už rok, co trvá ruská agrese proti suverénní Ukrajině. Už rok tedy Česká republika velmi dobře zvládá vypořádávat se s vlnou válečných uprchlíků z Ukrajiny, a to zejména díky spolupráci všech složek veřejné moci, tj. od státu, přes kraje po obce, a díky úžasné obyčejné lidské solidaritě. Je správné se po roce ohlédnout zpět a podívat se na to, co se při zvládání uprchlické vlny dělá dobře, a které konkrétní kroky je na základě zkušeností z praxe potřeba upravit tak, aby se dělaly efektivněji.
Co se týče základní humanitární dávky, tak se její parametry upravují směrem k mnohem větší adresnosti, k navázání na české částky životního a existenčního minima, k testování příjmových a majetkových poměrů ukrajinských uprchlíků a k motivaci uprchlíků k jejich zapojení do pracovního procesu na území České republiky. V návrhu lex Ukrajina V jsou současně velmi citlivě zohledněny potřeby sociálně či zdravotně specifických skupin uprchlíků (např. seniorů, osob se zdravotním postižením, dětí, studujících, těhotných žen apod.),“ říká poslanec a člen ústavně-právního výboru Karel Haas z ODS.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.