Jaký je důsledek tohoto paragrafu? Drtivý pro malé podnikatele a obchodníky! Pokud prodáváte sudové víno, nebo na něj rádi chodíte do své oblíbené vinárničky, máte UTRUM!
Kdokoliv dosud prodával točená vínka z vratných sudů, ať již specializované vinotéky, vinárny, kavárny, cukrárny, benzínky, trafiky a obchody se zeleninou až po stánkový prodej na nejrůznějších akcích, máte po obchodu. Zákazníci, kteří si tato vína kupovali, si rovněž mohou nechat zajít chuť.
O co v tomto grandiozním podrazu na drobné podnikání a na spotřebitele jde doopravdy? Výsledek je plně v linii politiky hnutí ANO,jde o likvidaci drobného a středního podnikání (stejně jako EET), aby jeho místo mohly zabrat prodejny řetězců velkých korporací. Když například před dvěma lety členům Vinařského svazu (vinařští velkovýrobci) klesl odbyt supermarketových levných vín, nejjednodušším protitahem bylo zlikvidovat konkurenční sudová vína. Pak by zákazníkům nezbylo nic jiného, než se pokorně vrátit k tomu, co je k dispozici v regálech supermarketů. Tenkrát přišel první útok ze strany ministra Jurečky proti sudovým vínům. Jistě si vzpomínáte, jak se před dvěma lety ministr Jurečka (KDU – zapamatujte si to pro další volby) velice snažil prosadit zákaz obchodu se sudovým vínem vymýšlením nejrůznějších šikan pro prodejní místa i pro dopravu. Tenkrát ale byl odpor veřejnosti natolik silný, že tyto naprosto podivínské návrhy neprošly (tenkrát jej poslanec Okamura interpeloval v této věci poprvé). Zřejmě tato zkušenost bylo hlavním důvodem, že zákaz (resp.znemožnění) obchodu s vínem ze sudů byl následně umně schován do komplexní novely vinařského zákona, a to až ke konci pod paragraf 16b. Letos na jaře jsme ministra Jurečku interpelovali podruhé. Opět marně. Lest se podařila, zákon prošel.
Koho všechno ten zákon postihne: no přece nás všechny!
V rámci naší podivné verze demokracie nám zase ti mocní budou určovat co a od koho jíst a co a od koho pít.
O co a o koho tedy vlastně jde?
Jde o to, že tam, kde stát prokazatelně selhal při své kontrolní funkci, veškeré břímě tohoto svého selhání přesouvá na občany, které nutí plnit na vlastní náklady jeho naprosto nekompetentní rozhodnutí pod skutečně šílenými pokutami. Jde o to, že zákaz obchodu se sudovým vínem připraví o práci nebo přivýdělek desítky tisíc lidí , bez náhrady. Jde o to, že veškeré investice do stáčecích a chladících technologií budou zmařené bez náhrady, jde o to, kolik těžké práce přibude obsluhujícímu personálu, jde o to, jaké nové investice do chlazení a ukládání vína v bag-in-boxech budou muset VŠECHNY provozovny udělat ( a to bude zase kšeft jako hrom).
To vše bez jakékoliv náhrady ze strany státu, který po 25 letech svobodného podnikání s vínem najednou mění zavedená pravidla.
Neví někdo, kde zůstala svoboda podnikání?
Ekologie zde dostává také na zle frak: zatímco moderní sudy KEG neustále cirkulovaly a jediným odpadem tak byl vypláchnutý zbytek vína, nyní pod vedením uvědomělého ministerstva zemědělství nastupují jednorázové obaly bag-in-box (igelitový sáček s pípou v papírové krabici). Při milionech litrů vína, které se v České republice vypije každý rok, je to další hora plastového obalu, další zátěž životního prostředí. A víte co? Ekologové i aktivisté Greenpeace a jim podobní se najednou někam ztratili, schovali nebo utekli. Navzdory tomu, jak se statečně bili za kůrovce na Šumavě, tak tahle ekologická spoušť jim očividně nevadí! Zvláštní, že? Nebo je to tím, že ministr Brabec je z ANO, které tento zákon spoluprosadilo? Také si to prosím zapamatujte.
Hnutí SPD má ve svém programu důslednou podporu a ochranu drobného a středního podnikání. Za hnutí SPD slibujeme vinařům, obchodníkům i konzumentům, všem, kteří byli tímto zákonem a arogancí mocných postiženi, že pokud s pomocí jejich hlasů uspějeme v parlamentních volbách, pak tento zákon bude jeden z prvních, které změníme tím, že z něj § 16 b vypustíme. Tím umožníme znovuzavedení obchodu se sudovým vínem a vrátíme trhu část svobody podnikání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV