Kobza (SPD): Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je exhibicionismus za veřejné peníze

02.09.2020 20:00 | Zprávy

Pokud chceme objektivně zhodnotit rizika a přínosy plánované cesty pana předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, je třeba odložit ideologické a stranicko-politické brýle propagandy a zaměřit se na skutečnou podstatu věci a následky událostí.

Kobza (SPD): Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je exhibicionismus za veřejné peníze
Foto: SPD
Popisek: Jiří Kobza, poslanec za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Je členem zahraničního výboru a místopředsedou výboru pro životní prostředí

Tento výlet (ovšem za veřejné, nikoli Vystrčilovy soukromé, peníze) tedy v prvé řadě jednoznačně narušuje respekt k demokratickým principům rozhodování ústavních institucí – a v posledku tedy i pohrdá demokracií jako takovou.

Jde v podstatě o politické egoistické  gesto předsedy horní komory českého parlamentu a s ním spřízněných politických sil. O gesto činěné i s vědomím toho, že tato cesta může (a nepochybně bude) mít negativní dopady na českou ekonomiku, na český export, na české firmy a na jejich zaměstnance.  Což je politováníhodné zejména v období nastupující hospodářské a dluhové krize.

Vystrčilova cesta je navíc v rozporu  s názory a stanovisky všech ostatních nejvyšších  ústavních činitelů, kompetentních tvůrců a aktérů oprávněných formulovat a provádět českou zahraniční politiku: prezidenta, premiéra, předsedy dolní komory parlamentu ČR, vlády jako celku a ministerstva zahraničních věcí (v čele s jeho ministrem). Všichni jednohlasně potvrdili, že tuto cestu nelze doporučit.

Projevy předsedy Vystrčila navíc ukazují, že cesta je  i v rozporu s povinností hájit především lidská práva lidská českých občanů, což by mělo být všem ústavním činitelům naprosto vlastní. Protože mezi tato lidská práva – jak vyplývá z ústavní Listiny základních práv a svobod – patří i práva sociální: právo na práci s spokojený život.

Předseda Senátu tedy nemá ke své cestě ústavní kompetenci ve smyslu oprávnění vykonávat natož ovlivňovat či vytvářet zahraniční politiku státu. Jeho cestu tedy nelze v žádném případě považovat za státní záležitost, nýbrž pouze za jeho osobní inciativu. Jako taková ale rozhodně nemá být hrazena z veřejných prostředků. Protože kdyby tomu tak bylo, veškeré náklady a následky této  cesty, přímé i nepřímé, politické i ekonomické, v podobě poklesu česko-čínské obchodní výměny a ztrát příjmů českých firem a občanů, ponese náš stát – rozuměj naši daňoví poplatníci. A nikoli iniciátor cesty, na kterou nemusí počítat grošíky.

Návštěva takto vysoce postaveného ústavního činitele na Tchai-Wanu je bezprecedentní i z hlediska kontextu zahraniční politiky nejenom EU, ale všech našich partnerských a spojeneckých států. Jde totiž o – v poslední době tak razantně nastupující – politický aktivismus a exhibicionismus,  o popření smyslu demokratické politiky. Máme zde totiž  neblahý trend, kdy zahraniční politiku již netvoří jen k tomu povolané ústavní orgány, ale v podstatě každý, kdo si chce užít svých pět mnut slávy. Nehledě na dopady takového jednání. Zvlášť smutné je to u osob, které doslova celý život žijí z veřejných peněz –a nyní, obrazně, plivou na ruce těch, kteří je léta dobře živí. Jen z poslední doby můžeme jmenovat Řeporyjce Novotného (ODS), starostu Prahy 6 Koláře (TOP09), pražského primátora Hřiba (Piráti) a nyní i předsedu senátu Vystrčila (ODS).

K ekonomickým souvislostem plánované cesty je třeba ještě uvést následující podstatné teze:

K významnému a razantnímu růstu a oživení vzájemné obchodní a investiční výměny mezi Českou republikou a Čínou dochází až de facto od roku 2014, což má přímou souvislost s nástupem Miloše Zemana do úřadu prezidenta republiky a se změnou české politiky vůči Číně na exekutivní úrovni. Od té doby vzrostl český export do Číny (i celkový objem vzájemné obchodní výměny) téměř dvojnásobně.

Docela zásadní je i údaj vládní agentury CzechInvest, podle kterého  byla Čína už v roce 2018 v oblasti tzv. přímých zahraničních investic  největším investorem z hlediska výše investice a počtu vytvořených nových pracovních míst v České republice. Zatímco za celé předchozí období let 1993 – 2017 dosáhla výše čínských investic v České republice  6,67 mld. Kč, jen v roce 2018 činil jejich meziroční nárůst  3,7 mld. Kč. Čína tak v roce 2018 v objemu investic předstihla tradiční zahraniční investory z Německa, Japonska či Koreji. Více u nás doma investovaly pouze české firmy. I z těchto ukazatelů je jasně vidět, že v oblasti obchodních vztahů České republiky a Číny hraje korektní a jasná zahraniční politika naprosto rozhodující úlohu.

Respektování tzv. politiky jedné Číny je oficiálním zahraničněpolitickým směrem všech států NATO, EU i České republiky, a to dlouhodobě. Jakékoli jeho zpochybňování není z hlediska strategických zájmů České republiky, včetně zájmů ekonomických, žádoucí, prospěšné ani perspektivní. Pokud chceme vést s Čínou efektivní politický dialog jako rovnocenní partneři – a zároveň v něm nastolovat jistě relevantní agendu lidských práv – neměli bychom se již dopředu stavět do zbytečně, a nikoli nevyhnutelně, nevýhodné pozice. K čemuž v případě plánované cesty předsedy Senátu na Tchaj-wan nyní dochází.  Asi dost dlouhou dobu nevratně. Ústavní činitelé totiž nemají odpovědnost pouze sami za sebe, jak se někdy, bohužel, může oprávněně zdát, ale za celý stát, který reprezentují. A za všechny jeho občany.

Z tohoto pohledu směřuje cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan proti českým národním zájmům . A ty politické síly (ODS, Piráti, TOP09, STAN a KDU-ČSL za překvapivé podpory části hnutí ANO 2011), které ji schvalují, na tom mají nepopoiratelný podíl. Včetně zodovědosti za politické a ekonomické škody z této cesty vyplývající.

Jiří Kobza, poslanec za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scheinherr (Praha sobě): Místo odvolání štědrá odměna

22:01 Scheinherr (Praha sobě): Místo odvolání štědrá odměna

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na odměnu ve výši 2,2 milionu pro ředitele pražského ma…