Pomník pochází z roku 1980 a jako takový byl poplatný době vzniku, tedy jako oslava československo-sovětského přátelství. Koněv se jednak podílel na osvobození Prahy, jednak ale také zaštítil zpravodajský průzkum před invazí vojsk Varšavské smlouvy před přesně 50 lety.
„21. srpna 1968 zasedlo ve 14.35 Národní shromáždění a prohlášením okupaci odsoudilo. Nová cedule připomíná obě tváře maršála Koněva, tak důležité pro další vývoj Československa. Symbolika letošních sto let české státnosti a zároveň 50 let od invaze je proto nebývale silná,“ říká Ondřej Kolář /TOP 09/, starosta Prahy 6.
„Ta socha pochází z roku 1980. V té době už měl maršál Koněv za sebou také krvavé rozprášení povstání v Maďarsku, stavbu Berlínské zdi, která symbolicky oddělovala komunistické impérium od svobodného světa. A byl i tady u nás na jaře roku 1968 s ruskými generály připravujícími srpnovou invazi. Koněvova socha je tedy pro nás dokonalou ukázkou lokajství tehdejšího komunistického režimu vůči Sovětskému svazu a pro Rusy zase značkou, kam až kdysi sahalo jejich impérium. Nedivím se tedy, že Rusové spolu s komunisty vynaložili tolik úsilí, aby tam ta pravda nebyla celá,“ říká Jan Lacina /STAN/, místostarosta Prahy 6 pro kulturu a vzdělávání.
Přesné znění textu:
Maršál Ivan Stěpanovič Koněv velel 1. ukrajinskému frontu, jehož jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy a jako první vstoupily 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlačení Maďarského povstání sovětskou armádou a jako velitel Skupiny sovětských vojsk v Berlíně se v roce 1961 podílel na řešení tzv. druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV