Kolovratník (ANO): Budeme volit starosty přímo?

20.03.2018 22:34 | Zprávy

Už letos na podzim se budou konat další z řad voleb – volby komunální, během kterých dojde k obměně obecních zastupitelstev.

Kolovratník (ANO): Budeme volit starosty přímo?
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Mezi tradičně nejsledovanější budou zcela jistě patřit volby ve statutárních městech, která patří obecně mezi nejlidnatější. Právě v největších městech se poměrně často stává, že vítězná strana skončí v opozici. Vazby mezi tradičními politickými stranami v lokální politice patří mezi nejsilnější a ani volební neúspěch automaticky neznamená ztrátu výsadního postavení. V poslední době se tak stále více voličů ptá, zda bychom neměli volit starosty přímo.

Ačkoli je na přímou volbu například v České republice stále částí politické reprezentace nahlíženo jako na kontroverzní, v evropském měřítku nelze přehlédnout trend pozvolného rozšiřování. Přímá volba starostů tedy není rozhodně žádnou novinkou. Naopak. V Evropě existuje spousta států, které volí starosty přímo a jsou s tímto systémem spokojeny. Občané volí své starosty například na Slovensku, Polsku, Rakousku, Chorvatsku, Itálii nebo v Německu.

Diskuze o přímé volbě starostů probíhá v ČR již od 90. let, za tu dobu bylo vytvořeno mnoho analýz. Jednou z nejvýznamnějších byla analýza MV ČR z roku 2011. Ačkoliv byl tento dokument v řadě argumentačních částí nekvalitně zpracován, vytvořil rámec pro následnou diskuzi. Dosud v žádném volebním období neměla reforma volby starostů takovou podporu, aby se stala jedním z prioritních témat. Nicméně s blížícími se volbami se toto téma začíná stále častěji skloňovat.

Mezi argumenty pro přímou volbu patří snaha zvýšit volební účast, zvýšit důvěru ve starostu a jasně vymezit jeho odpovědnost. Významný faktor je i důvěra a motivace voličů. Zejména v posledních volbách býváme svědky, že ačkoliv vítězná strana získala nejvíce hlasů voličů, končí v opozici. Tradiční strany raději uzavřou široké koalice, než aby dovolily vládnout vítězné straně. Pro příklady nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na výsledek krajských voleb v Pardubickém kraji a na složení krajské koalice. Výsledek je pro voliče skutečně velmi demotivující. ..

Na druhou stranu přímá volba starosty může způsobit komplikace. Pokud by nedošlo k úpravě vztahu mezi starostou, radou a zastupitelstvem, hrozilo by zablokování komunální politiky. Navíc se může stát, že občané zvolí sice populárního, ale nekompetentního starostu, který bude vykonávat populistickou politiku s cílem udržet si pozici i v dalších volbách. Důležité je i nezapomínat na  zvýšené finanční náklady a byrokracii.

Zajímá mě Váš názor. Prosím, napište mi, zda byste chtěli přímou volbu starostů. Pokud ANO, tak proč? Měl by být starosta například přímo odvolatelný? A pokud nejste pro přímou volbu, tak mi prosím napište důvod. Vadí Vám zvýšené volební náklady? Nebo jste se současným systémem spokojeni? Moc se těším na Vaše názory.

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Chceme 20 % a být součástí sestavení nepopulistické vlády

22:31 Ministr Rakušan: Chceme 20 % a být součástí sestavení nepopulistické vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k představám o výsledku voleb na podzim.