Jednat se má o již realizované projekty adaptované na budoucnost – tedy na častější období sucha, zvyšování teploty a vlny veder i četnější přívalové srážky. Přihlášku je možné podat na webu adapterraawards.cz a soutěžit v jednotlivých kategoriích – Volná krajina, Zastavěná území, Náš domov a Pracovní prostředí. Kromě toho pořadatelé udělí za podpory hlavního města Prahy také speciální ocenění projektům přímo na území Prahy.
„Soutěže jako Adapterra Awards popularizují chytrá řešení i modro-zelenou infrastrukturu a obecně všechny příklady dobré praxe vedoucí ke zmírnění důsledků klimatických změn. Praha předloni schválila vlastní klimatický plán, který má město na tuto změnu připravit a já se ráda inspiruji u těch nejlepších. Samostatná Cena Prahy dokazuje, kolik skvělých projektů zde vzniká. Boduje i v dalších kategoriích, loni vyhrál například projekt Revitalizace školy Českobrodská na Praze 9 kategorii Zastavěná území. Jsem na letošní nominované projekty opravdu upřímně zvědavá,” říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.
I umírněnější scénáře vývoje klimatické změny hovoří o tom, že bychom v budoucnu měli počítat s častějším výskytem vln veder či nerovnoměrnou distribucí srážek během roku, kdy dlouhá období bez srážek vystřídají nárazové přívalové srážky. Všechny tyto situace s sebou nesou důsledky ovlivňující život obyvatel, životní prostředí i ekonomiku.
„Vedro obtěžuje, ohrožuje zdraví starších a nemocných obyvatel, zvyšuje kvůli klimatizaci energetické zatížení města. Sucho působí na kvalitu pitné vody nebo stav zeleně. Přívalové srážky zase způsobují škody na majetku a infrastruktuře, přetěžují kanalizaci a čistírny odpadních vod či splachují bahno z polí do zástavby. Soutěž Adapterra Awards oceňuje projekty realizované u nás, které se těmto nově nastoleným podmínkám snaží přizpůsobit a jejich důsledky mírnit,” uvádí koordinátorka soutěže Andrea Křivánková z Nadace Partnerství.
S kolegy se pak shodují, že odolné město se v budoucnu neobejde bez dostatečného množství zeleně a vodních prvků, které přirozeně chladí své okolí. V zástavbě je podle ní potřeba pracovat na zlepšení hospodaření s dešťovou vodou, tak abychom ji zasákli v místě dopadu a nenechali odtékat pryč kanalizací.
Celostátní kolo soutěže Adapterra Awards se dělí do 5 hlavních kategorií: Volná krajina, Zastavěná území, Náš domov, Pracovní prostředí a Cena sympatie. Z došlých přihlášek vybírá finalisty i vítězné projekty prvních čtyř uvedených kategorií odborná porota. Vítězové získávají finanční odměnu či věcnou cenu od partnerů soutěže.
O Ceně sympatie rozhoduje od 1. srpna do 15. října 2023 veřejnost prostřednictvím on-line hlasování na webu soutěže. Všechny vítězné projekty pořadatelé vyhlásí 1. listopadu 2023 na tematicky zaměřené konferenci v Praze.
Harmonogram soutěže:
2. 2. – 31. 3. 2023 – Přihlašování realizovaných projektů do soutěže,
on-line přihláška na webu adapterraawards.cz
1. 8. 2023 – Zveřejnění finálových projektů
1. 8. – 15. 10. 2023 – Online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie
1. 11. 2023 - Vyhlášení vítězů na konferenci Adapterra Awards
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.