Konvička: Paradox soudobého feminismu

29.01.2017 18:50 | Zprávy

Tak trochu na pozadí velkých "dějinných" událostí nám v Česku oživila debata o feminismu, mužích bez testosteronu, falešné vědě jménem "gender studies" a podobně. Mám k tomu všemu, věřím, co říct. Pro začátek však recykluji blog z i-dnesu,

Konvička: Paradox soudobého feminismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Konvička

... zajímavý tím, že mi ho svého času pochválil jeden nefalšovaný docent přes genderistiku a nejméně jedna sluníčková "vítačka". Takže má co říct oběma stranám. Kdysi byl vystaven na iDnesu, kde mi ale zrušili profil. 

Všude samá feministka! Proč se feministky neozvou?

Ty dvě věty jsou asi nejčastějšími odkazy na "feminismus" v debatách o islámské expanzi. První je typická pro muže – mačoidní chlapáky, kteří na feminismu zazlívají, že kvůli němu ne a ne sehnat správně poslušnou partnerku, což má být příčinou rozpadu západní rodiny, pokles porodnosti a vůbec zvrácenosti euroamerické civilizace.  Druhá je typická pro ženy, rozčarované, že proti islámu nevystupují všechny ty ženskoprávní spolky. Cítíme nesrovnalost. Je-li všude "samá feministka", tak proč nezašlapou misogynní islám do země? Odpověď najdeme v historii feministického hnutí.

Vše začalo bojem za Rovnoprávnost - hlasovací právo, svobodu právních úkonů bez manželova svolení. Začíná 20. století, leckde ještě nemají ani všeobecné hlasovací právo pro muže. Ovšem už tehdy se mezi požadavky feministek (dobově "sufražetek") objevují i požadavky společenské. To vyžaduje přibližování mužskému světu. Obraz té doby známé ze starých filmů: Nataša Gollová v kalhotách a Magda Vašáryová stříhající si vlasy.

Sufražetkám se nemůžeme divit, když si uvědomíme, co předcházelo: pozdní 19. století s viktoriánskou či biedermaierovskou morálkou, dámičkami v korzetech, rodinnou pohodou okolo třené bábovky, dětičkami v námořnických oblečcích a porcelánovými panenkami ve skříni. Měšťanská pohoda, po jejíž ztrátě mnozí dodnes roní slzy.

Jenže my víme, že ženy jsou různé. Vedle porcelánových panenek existují i ramenaté stavbyvedoucí. No a právě pro ně byl viktoriánský svět vězením.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Chalupský byl položen dotaz

Stát

Pane senátore, vy tvrdíte, že se stát chová k soukromému sektoru jako otrokář. Souhlasíte se mnou i v tom, že tato vláda nechává na holičkách úplně všechny? Od zaměstnanců až po živnostníky? Vždyť co pro ně udělala dobrého. Nic. Lidé jen chudnou a pracovní život jim tato vláda jen komplikuje - např....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): ODS levné bydlení zjevně nevoní

21:02 Bartoš (Piráti): ODS levné bydlení zjevně nevoní

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bydlení.