Kordová Marvanová (STAN): Krizi bydlení v Praze je potřeba urychleně řešit

01.06.2022 21:45 | Tisková zpráva

Pro více než dvě třetiny Čechů je nedostupnost bydlení důvodem pro to odložit založení rodiny. Stěhování z českých měst kvůli bytové krizi pak zvažuje 40 % obyvatel. Vyplývá to z průzkumu pro Magistrát hl. m. Prahy.

Kordová Marvanová (STAN): Krizi bydlení v Praze je potřeba urychleně řešit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Praha pro zlepšení bytové situace připravila projekt Dostupného družstevního bydlení. Ten je určen primárně pro střední příjmovou skupinu a díky poskytnutí pozemků městem umožňuje občanům až o třetinu menší náklady na bydlení. Prvních 266 bytů vznikne v Praze 5.

Češi kvůli nedostupnosti bydlení mění plány na založení rodiny či výběr místa pro život. Už třetina z nich počítá s tím, že se kvůli nedostupnosti bydlení bude muset odstěhovat z města. Vyplývá to z průzkumu[1] pro Magistrát hlavního města Prahy prezentovaného na dnešní konferenci o Dostupném družstevním bydlení. Z průzkumu dále vyplývá, že krize bydlení vede čím dál častěji i k odkládání založení rodiny. Pro 81 % Čechů představuje nedostupnost bydlení překážku pro pořízení potomka, 69 % dotázaných pak uvedlo, že by kvůli nedostupnému bydlení založení rodiny odložili. Extrémní situaci na trhu s nemovitostmi by měl výrazně pomoci právě koncept Dostupného družstevní bydlení. V Praze 5 by v rámci něj mělo brzy vzniknout prvních 266 bytů.

„Krizi bydlení v Praze je potřeba urychleně řešit. Ideálním řešením je tak projekt Dostupného družstevního bydlení, který je určen i pro střední třídu. Mnoho Pražanů i se slušnými příjmy nedosáhne na vlastní bydlení a kvůli drahým bytům se jich poté mnoho stěhuje z hlavního města pryč. To přináší další problém s dopravou, protože mnoho lidí bude nadále do Prahy dojíždět za prací,“ uvedla radní pro oblast legislativy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová a dodala: „Samotné zrychlení stavebního řízení a výstavby dostupnost bydlení nezvedne, jelikož i tak mohou byty kupovat především investoři či cizinci. A tím růst cen nezastavíme. Vedle sociálně slabých skupin musíme myslet i na ty s průměrnými příjmy. Potřebujeme alternativu také pro střední třídu, a tou je právě díky úsporám za pozemek a nižší marži developera projekt Dostupného družstevního bydlení.”

Podle Čechů by k řešení bytové situace měla přispívat právě města. Celkem 75 % lidí se domnívá, že by měly municipality zajistit bydlení nejen pro sociálně znevýhodněné osoby, ale také pro lidi s průměrnými příjmy.

Cílem projektu Dostupného družstevního bydlení je nabídnout levnější byty ve spolupráci města a soukromého sektoru. Díky pozemku poskytnutému městem klesne výsledná cena bydlení až o 30 % oproti tržní ceně. K nižší ceně přispívá také menší marže družstevních developerů. „Projekt zaplňuje mezeru na trhu s byty a nevyžaduje velké jednorázové investice města. Byty jsou v rámci tohoto projektu nástrojem uspokojení základní lidské potřeby bydlet, nikoliv investičním nástrojem. Pro občana je velkou výhodou, že nemusí žádat o často nedosažitelnou hypotéku,“ uvádí vedoucí odborného týmu projektu, advokát Jiří Kučera.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zálom (Svobodní): Živnostníci na odstřel

14:02 Zálom (Svobodní): Živnostníci na odstřel