Nikoho z nás současný skandál, spojený s policejním vyšetřováním, týkajícím se Dopravního podniku hlavního města Prahy, nemůže těšit. Podlamuje to obecně důvěru ve fungování politiky. Pro všechny je to nyní šok, ale každá taková událost může vést i k poučení. V Událostech a komentářích na ČT24 jsem objasnila, jak si myslím, že by se dalo podobným skandálům předcházet.
To nejdůležitější je, včas řešit problémy a podezření, pokud se o nich dozvíme. Důležité také je, aby každý, kdo je v odpovědné funkci, se snažil zabránit škodám a jednal s péčí řádného hospodáře. Nelze spoléhat na to, že situaci za nás vyřeší policie, protože to je až ten poslední prostředek, když všechny ostatní selžou
Zároveň je důležité nastavit atmosféru, v níž se lidé nebudou muset bát upozornit na podezřelé jednání. Jsou to takoví "kanárci v kotelně" nebo "whistlebloweři". Klíčovou roli samozřejmě mají média jako hlídací psi demokracie a měla by na takové kauzy upozorňovat včas.
Je symbolické, že tento skandál propukl právě 50 let od propuknutí jiné aféry, a to Watergate. Sice to trvalo skoro dva roky, ale nakonec bylo v USA vše vyšetřeno a byla vyvozena nejen trestní, ale i politická odpovědnost. Právě řešení takových skandálů a také vyvození odpovědnosti paradoxně pomáhá tomu, aby demokratické státy byly skutečně právním státem, kde se zákony dodržují a kde lidé mohou věřit, že právo platí pro každého stejně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV