Georgescu se před pár týdny nechal slyšet, že státnost Ukrajiny je pochybná a odmítl vyloučit, že by Rumunsko mohlo mít vůči svému sousedovi nějaké územní požadavky.
Máte rádi Ondřeje Vetchého?Anketa
„Svět se mění. Hranice se změní... Pokud se změní hranice, co my? Máme zájem o Severní Bukovinu. Máme zájem o Budjak, máme zájem o Severní Maramures, bývalé Zakarpatí...“ řekl Georgescu s odkazem na ukrajinské regiony sousedící s Rumunskem.
Vedle toho dlouhodobě kritizuje EU i NATO, ačkoli ujišťuje, že nechce Rumunsko vyvést z těchto organizací, stane-li se prezidentem, ale jednoznačně říká, že bude tvrdě hájit zájmy Rumunska, a to i pokud nebudou v souladu s většinovým postojem v EU či v NATO.
A právě s takovými názory se podle předvolebního průzkumu těší podpoře 37 procent voličů.
Podle průzkumu provedeného společností FlashData, ve kterém odpovídalo na 7500 respondentů, se Georgescu skutečně těší podpoře 37 procent voličů. Druhý skončil stávající starosta rumunského hlavního města Bukurešti a liberál Nicusor Dan s 21 procenty voličů a třetí skončil liberální politik Crin Antonescu se 17 procenty hlasů.
Nejbohatší Američan Elon Musk nad tímto volebním průzkumem zajásal. Zcela konkrétně nad oznámením kandidáta, že až se stane prezidentem, zakáže celou síť George Sorose působící v Rumunsku.
„Máme způsoby, jak to udělat. Víme, kdo jsou, je to velmi jasné,“ nechal se slyšet Georgescu.
„Rumunsko si zaslouží vlastní suverenitu!“ napsal k tomu Musk.
Romania deserves its own sovereignty! ???? https://t.co/CtRnABP2yO
— Elon Musk (@elonmusk) February 18, 2025
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák