Kordová Marvanová (STAN): První projekt družstevního bydlení v Praze 5 nabídne až 260 bytů

27.04.2022 22:58 | Zprávy

Projekt Dostupné družstevní bydlení s podporou hl. m. Prahy je připravený k realizaci.

Kordová Marvanová (STAN): První projekt družstevního bydlení v Praze 5 nabídne až 260 bytů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Odborný tým vedený radní pro oblast legislativy a podpory bydlení Hanou Kordovou Marvanovou připravil záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem Partner pro projekt DDB – lokalita Radlická (Smíchov).  Ten by měl být v květnu schválen Zastupitelstvem hl.  m. Prahy. Poté bude ve výběrovém řízení vybrán partner, s nímž Praha založí bytové družstvo, do kterého budou moci vstupovat jako družstevníci Pražané. Díky poskytnutí pozemků Prahou a dalším výhodám projektu by měly být tyto družstevní byty levnější o cca 25-30 % ve srovnání s tržními podmínkami, a tím také cenově dostupnější.

Zásady projektu Dostupné družstevní bydlení s účastí hl. m. Prahy schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy v prosinci 2020. Následně byly vytipovány vhodné pozemky pro výstavbu družstevního bydlení v Radlické ulici v Praze 5 a v Oistrachově ulici v Praze 13, které jsou ve vlastnictví hl. m. Prahy. Na konci minulého roku bylo schváleno Memorandum o spolupráci mezi hl. m. Prahou a městskou částí Praha 5 na projektu Radlická. Zde je naplánovaná výstavba asi 260 bytů, z nichž přibližně 85 bytů bude k dispozici městu a bude určeno pro bydlení lidí pracujících v profesích potřebných pro chod města (učitelé, zdravotníci, hasiči apod.), a asi 175 bytů bude určeno Pražanům, kteří nemají možnost pořídit si vlastní bydlení. Je také připraveno ke schválení Memorandum o spolupráci s městskou částí Praha 13. O družstevní výstavbu za účasti města mají zájem i další městské části – Praha 12 nebo Praha 10.

„Mezi největší problémy Prahy patří velmi drahé bydlení, které je nedostupné už i pro střední příjmové skupiny občanů. Dostupné družstevní bydlení s účastí hlavního města Prahy představuje jednu z významných součástí bytové politiky hlavního města, které tím pomůže zaplnit mezeru na trhu s byty. Praha zároveň navazuje na stoletou tradici družstevního bydlení v Praze, ale i v Čechách a na Moravě. Projekt je v tuto chvíli připraven, jakmile vysoutěžíme partnera, společně založíme bytové družstvo. Již jsme zaznamenali stovky zájemců o tento typ bydlení z řad občanů a budeme rádi, když těmto lidem pomůžeme získat cenově dostupnější bydlení,“ říká radní Hana Kordová Marvanová.

Pro vstup do družstva bude potřeba splnit následující podmínky: státní občanství ČR a trvalý pobyt na území hl. m. Prahy, absence vlastního bydlení a bezdlužnost (daně, zdravotní pojištění, sociální zabezpečení, dluhy vůči hlavnímu městu Praze a jím zřízeným právnickým osobám). Hlavní výhodou družstevního bydlení je, že si zájemci nemusí brát hypotéku, ale výstavba domu bude financována z úvěru, který si na výstavbu vezme družstvo. Jednotliví družstevníci budou tento úvěr splácet v rámci měsíčních plateb spojených s užíváním bytu.

Dalším benefitem je nižší marže developera a fakt, že díky podpoře hlavního města nemusí družstevníci na začátku platit pozemek. Pozemky určené pro družstevní bydlení poskytne město a družstvu na těchto pozemcích zřídí právo stavby až na 99 let. Po splacení úvěru na výstavbu bude mít družstvo nárok si pozemek od města odkoupit. Tím se náklady na pořízení bydlení rozloží na velmi dlouhou dobu.

„Projekt Dostupné družstevní bydlení je inovativní řešení s vysokou mírou právní jistoty, které kromě zvýšení finanční dostupnosti bydlení pro občany nevyžaduje ani velké jednorázové investice města,“ uvádí vedoucí odborného týmu, advokát Jiří Kučera. „Bydlení vnímáme v rámci tohoto projektu jako prostředek uspokojení základní lidské potřeby bydlet, nikoliv jako investiční nástroj. Dostupnost je zajištěná jednak prostřednictvím nižší marže družstevních developerů a jednak odložením platby za pozemek. Pro občana je velkou výhodou, že k uspokojení potřeby bydlet nemusí žádat o hypotéku.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Ženíšek: Věda je základ naší budoucnosti

14:12 Ministr Ženíšek: Věda je základ naší budoucnosti

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vědě.