Kordová Marvanová (STAN): Vzpomínka na všechny, které drtila tíha obou totalitních režimů dvacátého století

16.06.2021 6:34 | Zprávy

V sobotu 19. června se veřejnosti otevře Muzeum paměti XX. století.

Kordová Marvanová (STAN): Vzpomínka na všechny, které drtila tíha obou totalitních režimů dvacátého století
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Třetí červnovou sobotu pořádá Muzeum paměti XX. století Den otevřených dveří v Domě pážat na pražských Hradčanech.

V renesančním paláci má po rekonstrukci sídlit trvalá expozice muzea, jejíž součástí bude i z Bubenče přemístěná socha sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Během dne otevřených dveří budou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky paláce, diskuse o podobě budoucí expozice, dvě výstavy a prezentace vzpomínkové knihy.

„Muzeum paměti by mělo působit na návštěvníky i svými prostory a myslím, že toto historicky cenné místo má genia loci, který pomáhá vcítit se do zmizelého času našich otců, matek, prarodičů i neprávem zapomenutých statečných – všech těch, které drtila tíha obou totalitních režimů dvacátého století,“ uvedla radní Hana Kordová Marvanová, předsedkyně správní rady muzea.

Dům pážat v Kanovnické ul. č. 3 bude pro veřejnost otevřen včetně zahrady od 10.00 do 17.00 hodin, návštěvníci budou mít možnost individuálních prohlídek s průvodci od 10.00, 11.00, 12.00 a 13.00 hodin. Od 14.00 hodin se mohou zájemci zúčastnit diskuse o připravované historické expozici, kterou povedou historik Petr Hlaváček, architekt Tomáš Hradečný a historici z Muzea paměti XX. století Jan Kalous a Petr Blažek. V 16.00 hod. začne prezentace knihy výtvarníka Jiřího Sozanského Post skriptum. Následovat bude beseda s autorem, historikem Petr Kourou a literární kritičkou Libuší Heczkovou. Po celý den bude v prostorech paláce k vidění výstava Rok zázraků, mapující stěžejní události, které vedly před jednatřiceti lety k rozpadu sovětského bloku a dále nová výstava Jiřího Sozanského Franz Kafka Proces, připravená ve spolupráci se spolkem Symposion a inspirovaná životem Franze Kafky i tragickými osudy jeho sester.

„Jen malý kus od Domu pážat je tzv. Hradčanský domeček, kde byli po únoru 48 vězněni a mučeni vojáci, kteří působili za války v odboji, na dohled je ministerstvo zahraničí, pod jehož okny zemřel Jan Masaryk. Z oken pražského Hradu se dívali naši prezidenti i protektoři… Myslím, že expozice připomínající velké i tragické chvíle našeho národa ve 20. století sem na Hradčany patří,“ řekl ředitel muzea paměti XX. století Jan Kalous.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Přesuňme miliardové dotace pro podnikatele do podpory rodin

10:21 Piráti: Přesuňme miliardové dotace pro podnikatele do podpory rodin

Piráti ve druhém čtení návrhu státního rozpočtu na rok 2025 navrhli převést 6,5 miliardy z dotací pr…