Zabývám se kauzou zmizelých peněz z advokátní úschovy pražské advokátky Hany Sukové, jejíž kancelář připravila podle Policie ČR téměř 50 klientů o celkem 153 milionů korun.
Není bohužel v širokém povědomí, že tento způsob zaplacení kupní ceny běžně využívaný například u převodů nemovitostí, může být riskantní. V případě, že advokát peníze zpronevěří, tedy spáchá trestnou činnost, nevztahuje se na to jeho pojištění. Takže pokud advokát nemá dohledatelný majetek, klienti mají mizivou šanci na odškodnění. To je alarmující!
Je s podivem, že o podivných pohybech na účtech advokátní kanceláře věděla FAU už před pěti lety a upozornila Českou advokátní komoru a Policii ČR, ale nic se nedělo. Nyní jsou sice advokátka a její spolupracovnice obviněny a běží trestní řízení, ale to okradeným lidem příliš nepomůže. Zároveň takovéto kauzy ohrožují dobrou pověst poctivých advokátů.
Z této kauzy vyplývá jediné: V právních předpisech je vážná mezera, která může poškodit velké množství lidí. Dokud se to nevyřeší, měli by prodávající a kupující vědět, že na úschovy u advokátních kanceláří je třeba si dávat pozor. V případě, že nejde o opravdu důvěryhodného advokáta, je to rizikový způsob převodu kupní ceny.
Jsem přesvědčena, že tuto vážnou mezeru v zákonech je třeba vyřešit a že na tuto činnost i v případě trestné činnosti advokáta se musí vztahovat pojištění. Připravuji proto návrh zákona, aby už nemohli být další klienti takto poškozeni a zbaveni peněz za prodej svých nemovitostí. To je totiž jedna z věcí, která ukazuje, jak jsou u nás slabě chráněny oběti trestné činnosti. To se musí napravit!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV