Koudelka (Trikolora): Půjdou Fiala a Bartoš před soud za miliardové škody? aneb Vládní neodpovědnost

21.10.2024 14:07 | Monitoring

Problémem našeho vládnutí je nezodpovědnost vlády a jejích členů. Ústavní tvrzení, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, je prázdné, má-li vláda většinu v Poslanecké sněmovně.

Koudelka (Trikolora): Půjdou Fiala a Bartoš před soud za miliardové škody? aneb Vládní neodpovědnost
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

V takovém případě může být vláda sebehorší a poškozovat stát i občany, ale bude se ve funkcích držet dál. A bohužel u nás se ani obrovské škody, způsobené premiérem a ministry, nevymáhají po nich jako po škůdcích, byť odejdou z funkce. Prostě ministr může být blbý, způsobí obrovskou škodu a nic se mu nestane.

Trestní odpovědnost

Současný mechanismus trestní odpovědnosti není pro vyvození odpovědnosti vlády vhodný. Dominantní je v něm státní zastupitelství, které se v rozporu s  představou původní Ústavy z roku 1992 změnilo ze zodpovědné složky výkonné moci na nezodpovědnou mocenskou složku, která má často chuť vstupovat do politiky nedemokratickým způsobem. To se nejvíc ukázalo při razii na Úřadu vlády v roce 2013, jejíž bombastičnost na počátku nakonec splaskala v milenecký premiérský trojúhelník.

Zvláště vrchní státní zastupitelství hodnotím jako státní orgány, nejvíce si troufající pohrdat základními právními principy, přičemž jim to trpělo Nejvyšší státní zastupitelství za nejvyšších státních zástupců Pavla Zemana i Igora Stříže.

Majetková odpovědnost

Považuji za přínosnější majetkovou (civilní) odpovědnost ministrů. Ta dokonce dnes je vyvoditelná, ale neuplatňuje se. Přitom každý obyčejný člověk, který je předsedou spolku nebo je členem výboru společenství vlastníků bytů či jiné právnické osoby, této odpovědnosti podléhá.

Občanský zákoník v § 159 stanoví, že přijetím členství v orgánu právnické osoby každý souhlasí s tím, že funkci bude vykonávat s potřebou loajalitou, potřebnými znalostmi a pečlivostí. Pokud toho není schopen a nevyvodí z toho důsledky (rezignace), má se za to, že vykonává funkci nedbale a nese majetkovou odpovědnost i za škodu, způsobenou jeho neznalostí či blbostí.

Stát je právnická osoba. Vláda je jejím orgánem. Ministr, který na to, být ministrem, odborně nemá a způsobí škodu, musí nést odpovědnost a škodu zaplatit. Nikdo jej nenutil, aby se ministrem stal. Zatímco po členech výborů společenství vlastníků jsou vymáhány i malé škody, způsobené jejich opomenutím či neznalostí, po ministrech škody z jejich blbosti vymáhány nejsou.

Přitom ministr není zaměstnanec, a tak se na něj nevztahuje pravidlo, že zaměstnanec odpovídá za neúmyslné škody jen do výše 4,5násobku svého měsíčního platu. Ministr takto chráněn není a je povinen zaplatit celou škodu. Tuto škodu může vymáhat i nová vláda po volbách, tedy až se stávající opozice stane vládnoucí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bek: Ministerstvo posiluje bezpečnost na školách

14:02 Ministr Bek: Ministerstvo posiluje bezpečnost na školách

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) představilo soubor opatření k posílení bezpečnos…