Koudelka (Trikolora): Vládnoucí věrchuška na jižní Moravě privileguje poslance

05.12.2024 9:15 | Monitoring

SPOLU a STAN, jež mají těsnou většinu členů Zastupitelstva Jihomoravského kraje, se obávají, že ji mohou pozbýt. Mezi nimi jsou sběratelé funkcí, kterým se od pradávna říká mnohoobročníci – členové zastupitelstva a poslanci. Vedení jižní Moravy lidoveckého hejtmana Grolicha rozhodlo, že těmto členům zastupitelstva umožní účast distančně, když budou na jednání Poslanecké sněmovny v Praze.

Koudelka (Trikolora): Vládnoucí věrchuška na jižní Moravě privileguje poslance
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Narušovat ústavní zásadu rovnosti obsahu mandátu člena zastupitelstva z důvodu uchování si moci určité politické skupiny v kraji, není a nemůže být legitimním důvodem pro nerovné zacházení. Přípustná by byla taková distanční účast, která by se týkala všech zastupitelů z důvodu kolize s jednáním jiného orgánu bez privilegování jen těch členů, kteří jsou poslanci a senátory, anebo ji neumožnit vůbec.

Dle Listiny základních práv a svobod jsou lidé rovni v právech. Na základě této rovnosti je i rovnost ve výkonu veřejné funkce. Obsah mandátu, tedy práva a povinnosti, člena zastupitelstva je stejný bez ohledu na to, zda vykonává ještě jinou veřejnou funkci. Rovnost v právu není absolutní a právo pracuje s tím, že je v určitých případech připuštěna nerovnost. Tato nerovnost však musí mít legitimní důvod a cíl. Pokud se dotýká ústavních práv při výkonu veřejné funkce, musí mít zákonný základ.

Motivace pro přijetí tohoto privilegovaného zacházení s členy zastupitelstva – poslanci je zřejmá, neboť vládnoucí koalice SPOLU a Starostové má 35 mandátů z 65, nutná nadpoloviční většina je tedy 33. Přitom ve vládnoucí většině jsou lidé z koalice SPOLU kumulující funkci člena zastupitelstva a poslance: Marie Jílková (KDU-ČSL), Pavel Kašník (ODS). Pokud tito nebudou přítomni na zastupitelstvu a ještě někdo z vládní většiny nebude přítomen, držitelé moci v Jihomoravském kraji ztrácí většinu. Vedení kraje prosadilo změnu jednacího řádu umožňující jejich účast videokonferencí, aby si uchovali moc v kraji.

Legitivmní a nelegitimní nerovnost v přístupu k obsahu mandátu člena zastupitelstva

Před změnou jednacího řádu 4. 11. 2024 připouštěl jednací řád distanční účast členů zastupitelstva v karanténě. Takovýto přístup lze považovat za legitimní důvod odlišného zacházení, protože vychází z ochrany veřejného zdraví před možným šířením nakažlivé nemoci a zároveň ze snahy zabezpečit schopnost usnášení zastupitelstva v případě, že v rámci epidemie bude karanténa nařízena více členům zastupitelstva. Jde o reakci na dobu covidovou. Tato legitimnost důvodů a cílů zavedení odlišného zacházení obstojí, byť se mohou cítit v nerovném postavení zastupitelé, kterým není nařízena karanténa, ale z důvodu nenakažlivé nemoci či nemocničního pobytu se též nemohou účastnit zasedání zastupitelstva a možnost distanční nemají.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nepil (ANO): Vláda chce hodit starostům na krk i špatně placené školní kuchařky

18:02 Nepil (ANO): Vláda chce hodit starostům na krk i špatně placené školní kuchařky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k platům nepedagogických pracovníků ve školství.