Kovářová (STAN): Stavět na pranýř pana Polčáka je opravdu neuvěřitelná drzost

07.04.2022 12:27 | Zprávy

Projev na 18. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 7. dubna 2022 k politickému podnikání Stanislava Polčáka, místopředsedy hnutí STAN

Kovářová (STAN): Stavět na pranýř pana Polčáka je opravdu neuvěřitelná drzost
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Republikový sněm Strany soukromníků. Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová živě

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

sešli jsme se zde na podnět hnutí ANO a SPD zřejmě hlavně proto, abychom zde mrhali časem a mrhali penězi daňových poplatníků. Jiný smysl tato mimořádná schůze nemá! (Projevy nesouhlasu zleva.) Je to jenom ztráta času a ztráta peněz. Určitě užitečnější by bylo, kdyby tyto zmařené hodiny věnovala Poslanecká sněmovna zákonům, které je třeba projednat. A máme jich na programu dost a dost. Ale místo užitečné práce tady máme mluvit o něčem, co hnutí ANO a SPD nazývají kauzou Polčák. Ale co žádnou velkou kauzou není. Už vůbec ne tématem pro mimořádnou schůzi.

Pan kolega Polčák poskytoval právní služby lidem a obcím z okolí Vrbětic, tak tím se rozhodně neodehrávalo přehazování majetku podle vzoru Čapího hnízda, ani to nebyla další ze státu vymámená absurdní dotace třeba na toustový chléb. To bylo totiž zásadně jinak. Právní služby poskytované panem Stanislavem Polčákem pomohly obcím, kraji i jednotlivým občanům, aby tito získali odškodné. Ano, pan kolega Polčák možná udělal chybu, když si jako právník chtěl nechat za svou práci zaplatit. Tuto chybu přiznal a nese za ni odpovědnost i trest. A znovu opakuji: Stanislav Polčák odstoupil od všech smluv. To znamená, že tímto bylo vše vyřešeno. A dále přijal také politickou odpovědnost, když odstoupil z pozice místopředsedy hnutí STAN. Tím je podle mne toto téma zcela vyčerpané a není dále o čem mluvit.

Ale máme tu mimořádnou schůzi, tomu zjevně neunikneme. Tak se tedy ptejme! Ptejme se na to, co je skutečně v kauze Vrbětice podstatné. Ptejme se na otázky, na které by měl odpovědět především pan Babiš, paní poslankyně a předsedkyně Schillerová a další.

A ty otázky zní. Proč vlastně obyvatelé obcí postižených výbuchy potřebovali právníky? Copak jim stát nevyšel okamžitě vstříc a neposkytl spravedlivé odškodnění? Copak hned po výbuších nepřiběhl tehdejší ministr financí Babiš a jeho kolegové z ANO a nepostarali se o občany? Toto jsou skutečně zajímavé otázky kolem Vrbětic. A řekněme si odpovědi. Lidé z Vrbětic a okolí potřebovali právníky, protože stát je nechal na holičkách. Stát vyplatil každému evakuovanému jako jednorázovou dávku pouze tři tisíce korun, což je částka opravdu směšná. A pak se stát prostřednictvím Andreje Babiše a dalších lidí z ANO usilovně bránil dát i jednu jedinou korunu navíc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!