Kubín (ANO): Turecko a Erdogan v Evropském Parlamentu? Nic není nemožné

04.02.2024 8:05 | Komentář

Zadními vrátky přes Německo by turecký prezident Erdogan mohl po volbách do Evropského parlamentu ovlivňovat unijní politiku prostřednictvím tamní nové strany, která je propojená s jeho vládní AKP.

Kubín (ANO): Turecko a Erdogan v Evropském Parlamentu? Nic není nemožné
Foto: c-budejovice.cz
Popisek: Tomáš Kubín

Turecko se o vstup do EU neúspěšně snaží již půl století. Erdogan se ale nyní do evropsko-unijní politiky dostává zadními vrátky. Už v roce 2016 se v Německu objevila Erdoganova pátá kolona, strana Allianz Deutscher Demokraten (ADD), mířící na voliče spojené tureckým původem, která měla Erdogana přímo na volebních plakátech. Ve volbách ale dosáhla jenom na 0,1 procenta.

Nyní v Německu vzniká nová politická strana Demokratische Allianz für Vielfalt und Aufbruch (DAVA), kterou lze s jistotou označit za odnož Erdoganovy vládní strany AKP. Míří na pozice v Bundestagu, ale je téměř jisté, že nasadí kandidáty i do voleb do Evropského parlamentu. Tři jména jsou již venku: Fatih Zingal, Ali Ihsan Ünlü a Mustafa Yoldaş. Posledně jmenovaný je spolkovému ministerstvu vnitra známý jak podporovatel Hamásu a s ním spřízněných organizací. Jedna jím vedená, "Internationale Humanitäre Hilfsorganisation", je již od roku 2010 zakázaná.

Lékař Ali Ihsan Ünlü je funkcionářem Turecko-islámského svazu institutů pro náboženství (DITIB). Tato organizace provozuje v Německu 900 mešit, má přibližně 800 000 členů a podle všeho je velmi úzce propojena s tureckým Prezidiem pro náboženské záležitosti, které podléhá přímo Erdoganovi. Je známá mimo jiné tím, že se odmítla připojit k akci proti islamistickému teroru, kterou jiná muslimská sdružení podporovala. Po pokusu o převrat v Turecku v roce 2016 se organizace údajně pokusila špehovat příznivce Fetullaha Gulena. Právník Zingal Fatih Zingal je také považován za Erdoganova stoupence. Je mluvčím organizace UID, která je lobbistickou organizací Erdoganovy strany AKP a podle zpráv ji již monitoruje Úřad na ochranu ústavy.

V Německu žije asi 2,9 milionu osob tureckého původu, z toho jich je zhruba polovina oprávněna volit. Druhého kola tureckých prezidentských voleb se v Německu zúčastnilo 730 000 lidí, pro Erdogana hlasovalo téměř 500 000 z nich. Tyto dva údaje spolu souvisí nepřímo, ale indikují to podstatné. Mimochodem, situace se chystanou změnou legislativy, ulehčující získání občanství, ještě zkomplikuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Bc. Tomáš Kubín

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komínek (KSČM): Technický posun ve zlepšení cestování se zatím nekoná

22:31 Komínek (KSČM): Technický posun ve zlepšení cestování se zatím nekoná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k elektromobilitě.