Kučera (TOP 09): Dejme více peněz z těžby obcím a krajům postiženým těžbou

11.12.2015 4:25 | Zprávy

Tisková zpráva TOP 09 k hornímu zákonu, aktuálně projednávaného sněmovnou:

Kučera (TOP 09): Dejme více peněz z těžby obcím a krajům postiženým těžbou
Foto: TOP 09
Popisek: Michal Kučera

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Michal Kučera dnes navrhl zásadně změnit poměr rozdělení poplatků za těžbu ve prospěch obcí a nově také krajů. Peníze za vytěžený nerost řeší novela horního zákona, kterou dnes Sněmovna projednávala ve druhém čtení. Konečné schvalování se čeká začátkem roku.

„Novela horního zákona je po nedávno schváleném prolomení limitů na lomu Bílina dalším zásadním rozhodnutím, které se týká nejvíce Ústeckého kraje. Vláda rozhodla, že se bude víc těžit a stát bude více vybírat na poplatcích od těžařů. Špatné na tom ale je, že vydělá především stát. Obce a jejich obyvatelé si nepolepší,“ řekl expert TOP 09 na životní prostředí poslanec Michal Kučera a dodal: „Vláda zřejmě potřebuje peníze na tisíce nových úředníků, ale na tisíce lidí a rozvoj regionů postižených těžbou už nemyslí.“

Vládní návrh mění systém poplatků za vytěžený nerost a zavádí jiný poměr rozdělení peněz, které těžaři odvádí státu a obcím. Vládní koalice chce poplatky rozdělovat v poměru 75 procent pro stát a 25 procent pro obce. Poslanci Michal Kučera a František Laudát (TOP 09) ale navrhli, aby státu připadlo jen 45 procent, dalších 30 procent by získaly kraje a 25 procent obce, na jejichž území se těží.

„Novela horního zákona v podobě, kterou navrhla vláda, může zhoršit kvalitu života v regionech zasažených těžbou. Můj návrh je férová cesta, jak rozdělit peníze mezi obce, kraje a státní rozpočet. Není to ani pravicové, ani levicové rozhodnutí. Takto můžeme pomoci rozvoji oblastem, které jsou opravdu významně zasažené těžbou,“ míní poslanec Michal Kučera. „Poslanci z Ústeckého kraje mluví v regionu jinak, než pak hlasují v Praze. Většina poplatků za těžbu má zůstat v regionech, které jsou těžbou zasaženy,“ dodal předseda poslaneckého klubu František Laudát. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

22:31 Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhledu do roku 2025.