Lachnit: Netradiční cvičení a pohybové aktivity pro seniory v Komunitním centru Prádelna

30.09.2021 8:39 | Zprávy

Komunitní centrum Prádelna na pražském Smíchově poskytuje bohatý program pro všechny obyvatele celé Prahy 5, velké množství aktivit je zaměřeno na aktivní seniory.

Lachnit: Netradiční cvičení a pohybové aktivity pro seniory v Komunitním centru Prádelna
Foto: Archiv Petra Lachnita
Popisek: Radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit

Jelikož cvičení a pohyb jsou v pokročilém věku snad ještě důležitější nežli v mládí, nabízí centrum seniorům širokou škálu sportovních i zdravotních aktivit, včetně těch méně tradičních “ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit. 

Již několikátým rokem v našem komunitním centru probíhá dvakrá týdně zdravotní gymnastika pro seniory pod vedením kvalifikované lektorky Mgr. Marty Roubalové. Tato zkušená cvičitelka, sama již také v seniorském věku, připravuje pro návštěvníky velmi atraktivní a vhodně strukturovaná pohybová pásma za doprovodu hudby. O její lekce je trvale veliký zájem a tvoří nedílnou součást pravidelného programu centra.

Kromě zdravotní gymnastiky u nás pravidelně funguje herna stolního tenisu, která zaznamenává stále vzrůstající počet zájemců, kteří každoročně poměří síly v tradičním Lednovém turnaji SEnzačních SENiorů ve stolním tenise.

Čtvrtým rokem probíhají lekce tai-chi, a pravidelné kurzy jógy. Tai-chi a jóga byly první “netradiční” pohybové aktivity, které jsme seniorům nabídli a jejich ohlas potvrdil zájem ze strany seniorů i o méně obvyklá cvičení. Proto jsme od loňského roku přidali lekce stabilizačního cvičení s prvky jógy, které seniorům nabízí dynamické cvičení a posilování pod vedením zkušené lektorky.

Nesmím zapomenout na taneční soubor Marietta. Součástí jeho tréninků bývá také rozcvičení a stretching pro veřejnost, zajímavostí jsou pravidelné workshopy orientálního tance pro radost, relaxaci a zdraví, které jsou určeny ženám všech věkových kategorií. Je toho tedy opravdu dost, ale stejně mám pocit, že poptávka převyšuje kapacitu našich prostor.

V dnešní hektické a uspěchané době tato cvičení pomáhají nejen seniorům zpomalit, protáhnout tělo, zklidnit duši a udržovat životní rovnováhu. Při jejich cvičení se totiž věnuje velká pozornost nejen svému tělu, ale i mysli, přičemž se dbá na jejich sílu, pružnost i rovnováhu.

Jóga a tato příbuzná cvičení jsou tak ideální cestou, jak zlepšit nejen své fyzickáé zdraví, ale vyladit i svou mysl do psychickéé pohody. Ronováha příj cvičení sehrmává velmi důležitou roli. Pokud ji dokážeme ovládat, budeme velmi efektivně posilovat svaly, získáme lepšíp kontrolu nad svým tělem a zároveň zklidníme svou mysl. Při držení rovnováhy nám pomáhá správné postavení těla, soustředění se na pohyb, ale také břišní svaly, které pomáhají udržovat trup ve správné pozici, a jsou proto klíčové i při udržování rovnováhy. Pokud posílíte rovnováhu a stabilitu těla, zlepšíte i koordinaci, což se vžidi pozitivně odrazí na správném držení těla, ale i jeho funkčnosti. Toto cvičení tak lze doporučit i v rámci prevence bolestí zad.

Stáří je v současné době zatíženo vysokou nemocností - dominuje problematika chronických chorob, zhoršování fyzické zdatnosti a soběstačnosti. Tomu prokazatelně předchází právě pravidelné cvičení a pohyb, jak jsem již zmiňoval. Cvičení seniorům pomáhá snížit nemocnost a umožňuje jim zůstat dlouho aktivní. Zároveň také zlepšuje schopnost učení, zejména krátkodobé paměti a má vliv na kvalitní spánek. Je jasné, že ve zralejším věku už není vhodné jakékoliv cvičení a je třeba dbát, aby šlo o co nejšetrnější a zároveň nejefektivnější pohybovou aktivitu.

Seniory nejčastěji trápí bolesti zad a kloubů, vysoký krevní tlak, špatný spánek a deprese. To všechno jsou ale obtíže, které jsou z velké části způsobené naším způsobem života a nedostatkem pohybu. Vhodné fyzické cvičení a nácvik správného dýchání může z velké části tyto obtíže zmírnit nebo dokonce odstranit. Dnešní výzkumy totiž hovoří jasnou řečí. Pohyb ve stáří není pouhou prevencí, je nezbytnou nutností a to nejen pro fyzické, ale zejména pro psychické zdraví, které bývá rozhodujícím faktorem v celkové spokojenosti seniorů. Čeští senioři se dle průzkumů v porovnání se svými vrstevníky z jiných zemí vykazují horší mentální pohodu, rezervy mají i ve sportování a udržování sociálních kontaktů. Tudíž by mělo být celospolečenskou snahou, zařadit přiměřený pohyb, který respektuje zdravotní omezení, do každodenního života seniorů.

Ve výčtu kladných přínosů pohybu nesmíme zapomenout také na společenský aspekt, kdy senioři na lekcích najdou nové přátele, s kterými sdílejí a případně rozvíjejí další svoje zájmy. Tento přesah vidím takřka pokaždé právě při návštěvě v našem Komunitním centru Prádelna, kde funguje skutečně přirozená komunita, v níž se lidé cítí příjemně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Proč se rodí se méně dětí?

9:15 Vích (SPD): Proč se rodí se méně dětí?

Vymíráme. Pomalu ale jistě. V posledních desetiletích se v České republice potýkáme s problémem nízk…