Ruský prezident Putin mluvil o možném obnovení dodávek plynu do Evropy po skončení války na Ukrajině. Z politického hlediska zatím nelze očekávat, že na obnovení dodávek energetických surovin z Ruska bude zájem. Budou však politici těmi, kteří o tom budou rozhodovat? Nebo obchodníci?
Bavíme se o politicích Evropy, kteří ne úplně zjevně mají zájem o to, aby Evropa prosperovala. To je alfa a omega celé věci. Skutečnost, že Rusko potrubní cestou nedodává množství plynu, které dodávalo dřív, je samozřejmě ztráta pro obě strany, ale větší ztráta je to pro Evropu. Vidíme konzistentní propad ekonomického výkonu primárně v naší německé ekonomické sféře. Bez dodávek levných zdrojů, a nejde jen o plyn, který je esenciální, ale také o ropu nebo elektrickou energii, nemáme šanci.
Slyšíme dnes bubnovat naše politiky do zbrojení, ale jak chceme vyrábět zbraně, když na to nemáme suroviny? Nemáme železárny, nemáme elektrickou energii. Znamená to, že budeme vyrábět zbraně za jakoukoli cenu?
Co se týče dodávek, někde jsem vyprávěl, že podmínka naplnění zásobníků a posléze jejich používání ve finále vytváří naprostou ekonomickou absurditu, kdy je v létě plyn dražší než v zimě. Je to postavené na hlavu. Jde o regulatorní záležitost nejspíš z dílny EU a obchodníci se zařídili tak, že nakoupili do zásobníků už teď, zajistili energii na léto a elektrická energie odvozená od ceny plynu bude i dále vysoká. Politici to zjevně dělají ve prospěch někoho, kdo je komerčně orientován, ale určitě nejednají ve prospěch obyvatel na území Evropy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka