Lacko (ANO): Pražská záchranka otevírá 22. základnu, slouží zde specialisté na urgentní medicínu

03.09.2018 17:19 | Zprávy

Na 22 vrostl počet základen, ze kterých vyjíždějí vozy Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Jako poslední znovuotevřela záchranka po rekonstrukci stanoviště v ulici Průběžná ve Strašnicích.

Lacko (ANO): Pražská záchranka otevírá 22. základnu, slouží zde specialisté na urgentní medicínu
Foto: archiv
Popisek: radní hlavního města Prahy Radek Lacko (ANO)

Od 3. září zde působí jedna dvoučlenná posádka zdravotnických záchranářů – specialistů pro urgentní medicínu. Základna se nachází v prostorách stanice Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy. Přítomnost záchranářské posádky zvýší dostupnost přednemocniční neodkladné péče pro obyvatele Prahy 10 a přilehlých čtvrtí. Od září jsou také zdravotníci pražské záchranky kompletně přestrojení do nových uniforem.

Poprvé z nové základny vyjížděli záchranáři k 78leté pacientce, která na tramvajové zastávce Biskupcova utrpěla po kolapsu úraz dolní končetiny. Posádka převezla ženu na ortopedii do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Cílem letos schválené koncepce rozvoje ZZS HMP je poskytnout záchranné službě, která je výkladní skříní systému zdravotní péče v Praze, adekvátní podmínky pro provoz ve střednědobém horizontu. Koncepce reflektuje současné komplikace, jako je například stále komplikovanější doprava v metropoli. Počítá také s rozšiřováním počtu personálu přímo v provozu, což do budoucna výrazně sníží počet přesčasových hodin,“ říká radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

„Rozšiřování počtu našich základen vychází z dlouhodobé koncepce schválené pražskými zastupiteli napříč politickým spektrem. Podle koncepce by měla mít ZZS HMP do roku 2021 vybudovanou síť 25 základen, aby zajistila dostupnou přednemocniční péči v rozrůstající se metropoli a zachovala vynikající dojezdové časy k pacientům,“ uvádí Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Ve shodě s dlouhodobou strategií obou pražských složek integrovaného záchranného systému je základna umístěna ve společných prostorách hasičské stanice ve Strašnicích. „Je to výhodné z hlediska ekonomického snížením provozních nákladů. Současně tato praxe pomáhá při budování dobrých vztahů mezi oběma složkami, což vede k výsledkům při společných zásazích,“ říká ředitel pražských hasičů brig. gen. Roman Hlinovský.

Zdravotničtí záchranáři pro urgentní medicínu jsou zkušení zdravotníci s mnohaletou praxí, kteří absolvovali specializační kurz v trvání 652 hodin. Při záchraně pacientů mají rozšířené kompetence ať už v možnosti podání léčiv, či využití zdravotnických pomůcek. I proto vyjíždějí zpravidla k pacientům se závažnými zdravotními obtížemi, jako jsou dušnost, kolapsové stavy a různé typy úrazů, při kterých mohou samostatně podat adekvátní léky bez nutnosti konzultace s lékařem. Ve Strašnicích budou posádky sloužit v 12hodinových směnách. „Ambicí této specializace není nahradit lékaře, ale v určitých případech je zastoupit a uvolnit jejich kapacitu pro zásahy u pacientů s vyšším stupněm naléhavosti, obdobně jako je tomu v zahraničí,“ dodává Petr Kolouch.

Dominantu stanice tvoří hlavní jednopatrová budova s výjezdovými garážemi, zásahovou technikou a prostorami pro 60 hasičů sloužících v třísměnném, 24hodinovém režimu služby. Velkorysý prostor hlavní budovy stanice, která byla dostavěna v roce 1987, umožňuje působení i jiným než výjezdovým složkám HZS hl. m. Prahy. Je zde oddělení prevence a ochrany obyvatelstva pro městské části Praha 10, 15 a 22 a část strojního oddělení. V minulosti stanice sloužila například také jako sklad humanitární pomoci pro země bývalé Jugoslávie či oblasti zasažené povodněmi.

Novým uniformám, kterými jsou zdravotníci pražské záchranky kompletně vybaveni od září, dominuje tmavě modrá a reflexně žlutá barva. Uniformy jsou vyrobeny z funkčních materiálů, které zajišťují odolnost vůči povětrnostním podmínkám či mechanickému poškození a zároveň jsou prodyšné a pohodlné k nošení. Uniformy jsou rovněž vybaveny reflexními prvky pro bezpečnost za snížené viditelnosti. Skládají se vedle kalhot z polokošile, windstopperové mikiny, softshellové bundy pro celoroční nošení a také zimní bundy s membránou typu Gore-Tex. Kombinace jednotlivých prvků umožňuje celoroční nošení v zimních či letních měsících a zároveň splňuje příslušné normy z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Dodavatelem uniforem je společnost 4M Systems a.s., a to na základě vítězného veřejného výběrového řízení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Migrantům je třeba nastavit jasná pravidla a povinnosti

8:05 Zdechovský (KDU-ČSL): Migrantům je třeba nastavit jasná pravidla a povinnosti

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k řešení problémů s ilegálními migranty, přicházející…