Langšádlová (TOP 09): Pět tipů, jak hovořit s lidmi, kteří věří dezinformacím

30.03.2021 16:21 | Zprávy

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, představila postup, jak co nejlépe komunikovat s lidmi, kteří věří dezinformacím či konspiračním teoriím. Sepsala pět tipů, jak s těmito lidmi mluvit, a vytvořila soupis argumentů, které reagují na nejrozšířenější dezinformace o koronaviru.

Langšádlová (TOP 09): Pět tipů, jak hovořit s lidmi, kteří věří dezinformacím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Langšádlová

Poslankyně Langšádlová se tímto krokem snaží přispět nejen k většímu porozumění ve společnosti, ale i k lepšímu zvládání současné pandemie, které právě šíření dezinformací aktivně komplikuje. „Zatímco v minulosti měly dezinformace vliv na politické chování, dnes ovlivňují počet obětí,“ upozorňuje Langšádlová.

„Pokud se bavíte s člověkem, který je přesvědčen o pravdivosti nějaké dezinformace či konspirační teorie, není vůbec vhodné se k němu chovat povýšeně. Hodně lidí má tendenci se povyšovat nad člověka, který šíří nesmysly, a vysvětlují mu, že věří nepravdivým informacím. Taková snaha je téměř vždy marná. Při podobných diskuzích bychom měli být empatičtí, naslouchat, ptát se a mluvit s respektem k druhému,“ vysvětluje poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Helena Langšádlová se dlouhodobě věnuje tématice dezinformací a hybridních hrozeb, na půdě Poslanecké sněmovny iniciovala vznik stálé komise pro hybridní hrozby. Spolupracuje také s řadou neziskových organizací, které bojují proti dezinformacím.

„Konspirační teorie jsou velmi oblíbené mimo jiné proto, že nabízejí jednoduché vysvětlení složitého světa. Většina konspiračních teorií navíc není úplně smyšlená, ale alespoň jejich část využívá pravdivé informace, díky čemuž jsou důvěryhodnější. Proto příliš nefunguje, když někomu pouze předložíme výčet pravdivých faktů. Jen na základě nich málokdo přehodnotí svůj názor, daleko důležitější je podrobně vysvětlit, jak daná dezinformace vznikla,“ popisuje některé zásady vhodné komunikace poslankyně Langšádlová.

„Rozhodla jsem se sepsat těchto několik tipů, jak komunikovat s lidmi, kteří věří dezinformacím proto, že naše společnost se stále více rozděluje. Okolo současné pandemie koluje velké množství lží, které škodí nám všem, a navíc přispívají k tomu, aby z této krize vyšla naše společnost s hluboko vykopanými příkopy mezi názorovými oponenty, a to si nepřeji,“ uzavírá Langšádlová.

5 tipů, jak vést rozhovor s člověkem, který věří lžím o koronaviru

1) Mluvte v klidu a s respektem
Přistupovat k lidem, kteří uvěřili nějaké lži či konspirační teorii, s respektem a empatií, je rada možná nejzásadnější. Pokud se k takovému člověku budete chovat povýšeně či se ptát, jak může být tak hloupý, že těm výmyslům věří, pak se vaše šance na úspěch rapidně snižuje.

2) Nespoléhejte se na samotná fakta
Pouhé vyvracení lží a poskytování pravdivých a ověřených informací bohužel není příliš efektivní. Pokud někomu pou-ze řeknete, že neplatí A, protože platí B, můžete napáchat více škody než užitku. Tato taktika může fungovat pouze za dodržení dvou podmínek: 1) nesmíte přímo zpochybňovat něčí pohled na svět a 2) musíte vysvětlit, jak konkrétní lež vznikla či poskytnout dostatečné vysvětlení skutečnosti. Mějte na paměti, že konspirační teorie jsou tak oblíbené mimo jiné proto, že nabízejí jednoduché vysvětlení složitého světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Posíláním peněz na zbraně se jen prodlužuje válka

16:02 Okamura (SPD): Posíláním peněz na zbraně se jen prodlužuje válka

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k situaci v ukrajinské armádě