Většina stávajících „obvoďáků“ je staršího věku a noví mladí lékaři nejsou motivováni pracovat v této pro občany zásadní službě, a to zvláště ve venkovských lokalitách. Po skončení studia pak mnozí odcházejí do zahraničí za vyššími výdělky, a tak daňový poplatník sice zaplatil ze svých daní novému lékaři studium, ale plody tohoto studia budou k užitku kupříkladu někde v Německu. Vzhledem k tomu, že se jedná o setrvalý trend, je skutečně na čase, aby stát i kraje začaly problém řešit, neboť už dnes to působí problémy na mnoha místech obyvatelům menších obcí.
Pro mladé lékaře jsou velkou brzdou náklady na zřízení ordinace, které dosahují vysokých částek. Bylo by dobré, aby stát i kraj zvážily podporu těchto mladých lékařů v rámci jejich etablace na menších městech a obcích. Právě z toho důvodu chci prosadit, aby kraj s pomocí státu v těchto případech vytvářely jakousi formu „mikroinvestiční“ pobídky. Poskytněme lékaři vybavenou ordinaci v místě, kde je nedostatek péče, s tím, že budeme žádat buďto garanci provozování praxe v následujících pevně stanovených letech či samozřejmě adekvátní splátku státem či krajem vložených prostředků. Každopádně nečekejme, jak je bohužel často u nás zvykem, do doby, než nám problém přeroste přes hlavu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV