Martínek (Piráti): Velká Barringtonská deklarace – řešení pandemie, nebo teorie praxi vzdálená?

23.10.2020 5:34 | Zprávy

Českým internetem prolétávají zprávy o tzv. Velké Barringtonské deklaraci (Great Barrington Declaration). Zmínku o deklaraci lze najít i na blogu Jana Hnízdila, internisty, rehabilisty a autora některých publikací. Deklarace je poslední dny předmětem diskusí odborné i laické veřejnosti. Dle blogu dokument ‘podepsalo přes 200 tisíc špičkových vědců, epidemiologů, praktických lékařů a občanů’. Širší kontext ohledně této deklarace se vám pokusím nastínit v tomto komentáři.

Martínek (Piráti): Velká Barringtonská deklarace – řešení pandemie, nebo teorie praxi vzdálená?
Foto: Piráti
Popisek: Tomáš Martínek

Velká Barringtonská deklarace je návrh postupu pro řešení pandemie COVID-19, která byla podepsána na Americkém institutu pro ekonomický výzkum (American Institute for Economic Research) - libertariánský think tank, v Great Barringtonu ve státě Massechusetts. Deklarace obhajuje strategii „cílené ochrany” (focused protection), založené na statistických úrovních rizika, narozdíl od plošných uzavření (lockdowns). Podle deklarace mají tato uzavření neblahý vliv na fyzické i psychické zdraví veřejnosti, s dílčí zátěží pro znevýhodněné. Deklarace navrhuje zaměřit se na ochranu těch, kteří jsou nejvíce ohroženi s tím, že omezení uložená na zbytek populace by byla menší, za účelem „snížení prahu kolektivní imunity”. Deklarace neobsahuje jedinou zmínku o rozestupech, rouškách, trasování kontaktů, dokonce ani o testování na COVID-19.

Autoři deklarace

Hlavními třemi autory deklarace jsou epidemioložka Sunetra Gupta z Oxfordské univerzity, profesor medicíny Jay Bhattacharya ze Stanfordské univerzity a biostatistik a profesor medicíny Martin Kulldorff z Harvardské univerzity. Gupta vedla skupinu, která v březnu tohoto roku vydala široce kritizovanou modelovou studii, která naznačovala, že polovina populace Spojeného království již mohla být infikována nemocí COVID-19 a v září tohoto roku studii, ve které se konstatuje, že práh kolektivní imunity by měl být nižší, než se očekávalo z důvodu již existující imunity v populaci. Byla jednou z autorek dopisu (21. září 2020) britskému premiérovi Johnsonovi, ve kterém se doporučuje ochrana zranitelných skupin před metodou tzv. lockdownu. Gupta také publikovala komentář v deníku The Daily Telegraph s úvodním titulkem „Život se může vrátit do normálu, pokud si stanovíme jako společný cíl dosáhnout kolektivní imunity”. Gupta argumentuje tím, že situace by byla pouze dočasná: „Říkáme, udělejme to po dobu tří měsíců, než se patogen dostane do populace“.

Jay Bhattacharya je spoluautorem komentáře (24. března 2020) v The Wall Street Journal s titulkem „Je koronavirus tak smrtelný, jak říkají?”, ve kterém se uvádí, že existuje jen málo důkazů podporujících nařízení omezení pohybu (zůstat doma) a karantén při pandemii COVID-19 ve Spojených státech. Byl také hlavním autorem sérologické studie publikované v dubnu 2020, která naznačovala, že až 80 tisíc obyvatel kalifornského okresu Santa Clara mohlo být již infikováno - tato studie i provedení výzkumu sklidilo širokou kritiku, přičemž v jedné se hovoří i o politicky motivovaných výzkumnících.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Chceš bránit Ukrajinu? Tak o tom přestaň tlachat a mazej do první linie

4:29 Rajchl (PRO): Chceš bránit Ukrajinu? Tak o tom přestaň tlachat a mazej do první linie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům Ondřeje Koláře (TOP 09).