Michálek (Piráti): Konec podvodně získaným titulům

09.06.2020 18:43 | Zprávy

Piráti dnes do legislativního procesu předložili novelu zákona o vysokých školách a novelu zákona o regulaci reklamy. Cílem návrhů je jednodušší odebírání podvodně získaných titulů, důslené zveřejňování závěrečných prací na internetu a zabránění provozování služeb a pomůcek, které napomáhají podvádění při studiu.

Michálek (Piráti): Konec podvodně získaným titulům
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek

„Existuje řada mediálně známých případů, kdy bylo prokázáno podvádění při závěrečné zkoušce, a přesto nedošlo k odebrání titulu. I z rozsudků správních soudů plyne, že je třeba upravit legislativu, pokud je ve veřejném zájmu, aby osoby podvádějící při závěrečné zkoušce mohly čelit riziku odebrání diplomu. Proto přicházíme s opatřeními, která to mají napravit. Vedle soustavného a opakovaného porušování dobrých mravů, pro které může být dnes zahájeno řízení o vyslovení neplatnosti vykonání závěrečné zkoušky, navrhujeme doplnit i porušení závažné. Díky tomu budou nově postihováni i tací, kteří sice jednorázově, avšak závažně porušili dobré mravy. Typicky se tak děje při podvádění u závěrečné zkoušky například použitím mikrosluchátka či opisováním (plagiátorstvím) při psaní závěrečné práce,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů a jeden z předkladatelů návrhu Jakub Michálek.

Navrhovaná novela navrhuje též prodloužení lhůty, kdy lze řízení o vyslovení neplatnosti závěrečné zkoušky zahájit. To pomůže v případech, kdy se na podvádění při státnicích či při psaní závěrečné práce přijde až po třech či více letech. Takové případy se v praxi objevují i díky tomu, že nejsou důsledně zveřejňovány závěrečné práce, a tak se na plagiátorství přijde pozdě. Návrh ukládá vysokým školám bezodkladné zveřejní závěrečné práce na svých webových stránkách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Plán na zrychlení Green Dealu

Vážně něco takového EK plánuje? To už úplně zešílela? A jaká je šance, že se jí to nepodaří, a je vůbec nějaká naděje, se GD podaří ještě rozumně přehodnotit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nerudová (STAN): Musíme odmítnout pragmatický cynismus a porazit ty, kteří oslavují Trumpa

8:04 Nerudová (STAN): Musíme odmítnout pragmatický cynismus a porazit ty, kteří oslavují Trumpa

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vizi budoucnosti Evropské unie a České republiky v …