Michálek (Piráti): Špioni mají přijít o beztrestnost. Využijme důkazy tajných služeb o nejhorších zločinech u soudu

10.11.2022 11:30 | Zprávy

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, přišel s návrhem, který má umožnit použití důkazů získaných tajnými službami u soudu.

Michálek (Piráti): Špioni mají přijít o beztrestnost. Využijme důkazy tajných služeb o nejhorších zločinech u soudu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Michálek

Jak ukázal nedávný případ špióna, který roky z Ministerstva zahraničních věcí vynášel zprávy ruské rozvědce, Česko se nedovede vypořádat se zrádci ve vlastních řadách, a to ani u těch nejnebezpečnějších zločinů. Ačkoliv Bezpečnostní informační služba (BIS) pracovníka odhalila a roky ho sledovala, nejsou důkazy shromážděné tajnou službou u soudu použitelné. Musela by je totiž pořídit policie. Návrh řešení Michálek zveřejnil ve svém pořadu Reflektor na Youtube. 

„Vyhazov z práce je zcela nepochopitelně jediný postih, který vyzvědače a vynašeče strategických informací čeká. Trestní zákoník sice počítá u vyzvědačství s minimální sazbou 2 roky vězení. Jenže důkazy, které zajistí tajná služba, nejde použít u soudu. Musela by je policie pořídit znovu. To ale není lehké, protože k předávání citlivých informací může docházet i v zahraničí, kde policie působit nesmí a také nemá vybavení jako tajné služby,“ připomněl úskalí současné úpravy Michálek.

Navrhuje proto, aby u konkrétních typů zločinů se sazbou nad 10 let bylo možné důkazy pořízené tajnými službami použít. „Bavíme se o terorismu, zločinech proti lidskosti, účasti v organizovaných korupčních skupinách, vyzvědačství a o dalších závažných trestných činech. Podle expertů může jít jen o špičku ledovce. Takových lidí zde můžou být vyšší desítky. Bohužel standardní policejní práce je na ně krátká. Recept je takové zacházení se špiony, které ty další odstraší a dobře si to rozmyslí,“ doplnil Michálek.

Na problém upozornil bezpečnostní audit už v roce 2016. Změnu zákona připravilo Ministerstvo vnitra v minulém volebním období, ale zákon byl přerušen na návrh komunistického poslance Ondráčka, který s ruskými okupanty kolaboroval. Michálek chce, aby se změna projednala spolu s příštím projednáním zákonů o tajných službách nebo trestních předpisů.

Aféra, o které se veřejnost dozvěděla v září tohoto roku, vyvrací dřívější postoje prezidenta Zemana a řady politiků, kteří bagatelizovali hrozbu nebezpečí v podobě ruských špionů a jejich spolupracovníků v ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Žalář názorů - Jak Fialova vláda bojuje proti opozičním hlasům

6:03 Klán (KSČM): Žalář názorů - Jak Fialova vláda bojuje proti opozičním hlasům

Vláda premiéra Petra Fialy se v posledních letech čím dál více profiluje jako zastánce tvrdého postu…