Ministr Balaš: Mladým lidem bychom měli zajistit smysluplný dialog

07.12.2022 12:18 | Zprávy

Témata mladých: mentální zdraví, digitalizace, inkluze

Ministr Balaš: Mladým lidem bychom měli zajistit smysluplný dialog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš

Evropský rok mládeže vrcholí. Dnešní závěrečnou konferencí v Evropském parlamentu v Bruselu „Claim the Future“ připravenou českým předsednictvím, Evropským paralamentem a Evropskou komisí se mladí lidé přihlásili o slovo. Hlavními tématy, která mladí lidé vybrali, bylo mentální zdraví, digitalizace a inkluze ve vzdělávání. 

Smyslem letošního Evropského roku mládeže bylo propojit aktivity mladých lidí napříč celou Evropskou unií a dát jim šanci být slyšet. Dnešní závěrečná konference Claim the Future nejen slavnostně uzavřela rok věnovaný mladým lidem, ale zaměřila se na jeho odkaz a představila kontinuitu činností a iniciativ zaměřených na mládež.

„Mladým lidem bychom měli zajistit smysluplný dialog a zapojení při tvorbě politik. Aby se nám to povedlo, musíme zajistit porozumění mezi generacemi, to je dle mého názoru úhelným kamenem jakékoliv smysluplné spolupráce. 28. listopadu vydala Rada EU Závěry k mezigenerační spolupráci, a je tedy potřeba, abychom tímto dokumentem stanovili rámec pro diskuzi. Úkolem českého předsednictví bylo dokument vytvořit, podpořit existující nástroje, např. Youth dialog, a také vytvořit nástroje nové. I tato konference vychází z tohoto inovativního přístupu - jak jistě víte, většinu dnešního programu vytvořila mládež pro mladé," řekl v úvodu konference ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš.

Na ministra školství navázala europoslankyně a místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT) Michaela Šojdrová: "Claim the future - chopte se budoucnosti - není pouze názvem dnešní konference, je to celý koncept pro mládež. Tato doba je nesmírně náročná pro nás všechny, zejména pro mladé lidi. Zdá se, že jsme začali ztrácet jistoty, které jsme kdysi měli. Musíme proto konat teď, musíme dosáhnout hmatatelných výsledků. Jako místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání vidím řešení ve společném rámci pro vzdělávání evropské mládeže. Máme tady Evropské fórum pro mládež, jeden z návrhů, které byly součástí výstupů Konference o budoucnosti Evropy. Na úrovni EU chceme poskytnout školám, učitelům a studentům vhodné nástroje, probíhat  budou také pilotní projekty napříč Evropou v rámci Erasmus+."

V jednotlivých tematických panelech se vyjadřovali řečníci k tématům jako je inkluzivní a digitální Evropa v oblasti vzdělávání, nebo wellbeiing v oblasti péče a dostupnosti péče o mentální zdraví. K tématům promluvila také šestice mladých lidí Youth Task Force, která byla do příprav a samotné realizace závěrečné konference zapojena. Šlo o dvojice mladých lidí ze zemí takzvaného TRIA, což je země předsedající Radě EU, předešlá země, čili Francie, a následující předsednická země, kterou bude Švédsko.

„Je důležité mluvit o tom, jak lépe zpřístupnit psychologickou péči mladým a jak o tomto tématu hovořit se svým okolím, a odbourat tak jakékoli společenské stigma. Stejně tak je zajímavým tématem inkluze ve vzdělávání,“ uvedla ve svém projevu zástupkyně České republiky v uskupení Youth Task Force Hoang Linh (Linda) Phanová a pokračovala: „Je totiž důležité, abychom měli všichni stejné šance na vzdělání, stejnou startovací čáru bez výjimek, aby se zmenšovaly rozdíly v přístupu ke vzdělávání. Téma inkluze je také jedním z hlavních témat, kterým se v rámci konsorcia neziskových organizací v Evropě zabývám. Jedním z výstupů konsorcia je například stanovisko, které je nově publikováno na mezinárodní úrovni.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Hněv amerických voličů a voliček se obrátil proti demokracii

23:08 Zelení: Hněv amerických voličů a voliček se obrátil proti demokracii

Komentář Gabriely Svárovské a Matěje Pomahače k výsledkům amerických voleb, publikovaný na veřejném …