Mezi ně patří založení Digitální a informační agentury, spuštění eDokladů, dokončení vylepšené verze Portálu občana a spuštění jeho mobilní aplikace, Registr zastupování, přesun na jednotnou státní doménu gov.cz (ZDE), posílení základních registrů a Identity občana a další. Jde o systémové kroky, které zvýší efektivitu a výkon úřadů na jedné straně a zároveň přináší i komfort a ušetřené peníze lidem i firmám ve styku se státem na straně druhé. Tyto úspěchy jsou důkazem toho, že v posledních třech letech se digitalizace rozvíjela rekordním tempem a podařilo se uskutečnit mnoho zásadních projektů.
Zásadním úspěchem bylo především založení Digitální a informační agentury po vzoru Velké Británie, Dánska, Estonska a desítek dalších států, které jsou v digitalizaci státní správy o kus dál. Jako ústředního orgán státní správy může DIA totiž konečně efektivně řídit digitalizaci státu i konkrétní projekty a porážet tak resortismus.
Úspěšně jsme spustili eDoklady a občanku v mobilu má již více než 500 tisíc obyvatel. Od 1. července přibyly mezi ověřovateli úřady práce, finanční úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, soudy, zbytek policie a dobrovolně se přidalo několik stovek dalších ověřovatelů a také řada soukromníků jako třeba Airbank a Vodafone.
V poslední vlně, která nás čeká od 1. ledna 2025 se pak přidají například zbývající obce, okrskové volební komise, školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, Česká pošta či zastupitelské úřady.
Tento projekt nezůstal bez povšimnutí ani v Evropě. Eurokomisařka Margrethe Vestager vyzdvihla Českou republiku jako průkopníka digitálních řešení v rámci příprav evropské digitální peněženky. Naše úsilí v digitalizaci tak dostává mezinárodní uznání.
V brzké době přibude do eDokladů také potvrzení o studiu, na kterém nyní Kabinet pro digitalizaci pracuje.
Zároveň jde o přípravu na celoevropský systém. Od roku 2026 začne Evropa postupně přecházet na evropskou digitální peněženku. Ta vstoupí v platnost v průběhu roku 2026 a v případě potřeby umožní prokázat svou totožnost v celé EU, ale také usnadní přístup ke službám, žádostem či přihláškám na univerzitu kdekoli v EU. Díky eDokladům tak bude přechod pro Čechy mnohem jednodušší a plynulejší. Dokončili jsme vylepšenou verzi Portálu občana a zlepšení je vidět i v datech. V roce 2019 měl Portál 45 000 uživatelů a 29 služeb. Nyní je služeb přes 600 a uživatelů je již více než 1 400 000 a čísla dále rostou. Ve využívání digitálních služeb státu tak nyní dosahujeme 76 % a výsledky se neustále zlepšují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV