Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš o tom informoval českou národní delegaci v Evropském výboru regionů a Evropském hospodářském a sociálním výboru. Na neformálním setkání hovořil také o budoucích prioritách v oblasti rozvoje regionů ČR.
V úvodu jednání Ivan Bartoš prezentoval výsledky finišujícího programového období 2014–2020, v němž je třeba dokončit a vyúčtovat všechny zbývající projekty do konce letošního roku. „Z dat je zřejmé, že umíme zdroje z EU smysluplně využít. Naší hlavní prioritou zůstává efektivně a včas dočerpat všechny přidělené prostředky z fondů EU a udržet stávající tempo i pro současné období,“ řekl ministr a dodal: „Do budoucna je potřeba usilovat o to, aby politika soudržnosti byla i nadále politikou pro všechny regiony, jako je tomu doposud.“
Přínos fondů EU pro naši zemi je už dobře vidět z doložených výsledků. Například celých 25 % obcí má rychlejší přístup do krajského města díky 1 500 km postavených či modernizovaných silnic. Téměř 79 tisíc našich občanů využívá zařízení pro děti předškolního věku nebo vzniklo 142 pracovišť zdravotní péče. Politika soudržnosti pro nás představuje nedocenitelnou příležitost, jak rychleji a efektivněji zkvalitnit prostředí a podmínky, ve kterých žijeme. Právě ta bude klíčovou prioritou od 1. července 2023, kdy Česká republika začne předsedat Visegrádské čtyřce (V4).
Dalším bodem bylo projednání Strategie RE:START a jejího zapojení do mechanismu pro spravedlivou transformaci, který se zaměřuje na rozvoj uhelných regionů. Její zařazení do územní dimenze přineslo pro tyto kraje navíc 10 mld. Kč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV