Vážený pane předsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři,
dovolte mi, abych v zastoupení pana premiéra, který se zotavuje, přednesl informaci o dvou zasedání Evropské rady, jednom neformálním a jednom standardním.
Nejprve tedy k tomu summitu ve Versailles, který se konal ve dnech 10. a 11. března.
Významnou část agendy tohoto setkání tvořila problematika ruské války na Ukrajině. Jedním z výstupů toho summitu bylo prohlášení členů Evropské rady k ruské agresi na Ukrajině, které rázně odsoudilo tuto agresi. Konstatovalo, že porušuje mezinárodní právo i principy OSN.
V prohlášení lídři členských států vyzvali k okamžitému stažení vojsk, respektování suverenity, územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny. Dále potvrdili silnou politickou, hospodářskou, finanční, materiální i humanitární podporu Ukrajině a odhodlání pokračovat v tlaku na Rusko i Bělorusko skrze stále přísnější sankce.
Členové Evropské rady rovněž vyjádřili solidaritu ukrajinskému lidu a potvrdili poskytnutí dočasné ochrany uprchlíků před válkou. Důležité bylo to, že členové Evropské rady poprvé uznali i evropské aspirace a rozhodnutí Ukrajiny pokračovat v evropské cestě na základě nedávné žádosti o členství ze strany Ukrajiny, a to byl i úspěch vlády ČR, která v průběhu příprav toho summitu podporovala ambiciózní formulace k evropské perspektivě Ukrajině.
Summit dále přijal tzv. versailleskou deklaraci, která reflektuje novou realitu vyvolanou ruskou agresí vůči Ukrajině, a některé dopady, které tento vývoj na EU bude mít. První oblastí, na kterou se deklarace zaměřila, je posilování obranných schopností EU. Lídři potvrdili klíčový význam transatlantické vazby a spolupráce mezi EU a NATO, současně zdůraznili, že NATO nadále zůstává základem kolektivní obrany svých členů. Členové Evropské rady se shodli na významu Strategického kompasu a na potřebě více investovat do obranných schopností a inovativních technologií, včetně posílení vlastního obranného průmyslu.
Prohlášení se věnuje také odolnosti vůči hybridním a kybernetickým hrozbám a dezinformacím.
Vláda ČR text posilování obranných schopnosti podpořila a podařilo se jí prosadit posílení textu deklarace k transatlantické spolupráci a klíčové roli NATO pro bezpečnost v Evropě. Dalším významným tématem bylo snižování závislosti EU na zdrojích energie Ruska. V té oblasti volá versailleská deklarace k přehodnocení cest, k zajištění bezpečnosti dodávek. Členové Evropské rady se shodli na odbourání závislosti Unie na ruském plynu, ropě a uhlí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.