„Snížení koncentrace znečišťujících látek v ovzduší je jednou z našich hlavních priorit a odráží to i nastavení Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. Česká republika se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším, jehož stav stagnuje. Naše údaje za rok 2014 ukazují, že v loňském roce bylo 54,2 % obyvatel vystaveno nadlimitnímu působení znečištěného ovzduší. Proto je pro nás prioritou tento neuspokojivý stav otočit k lepšímu, a to pomocí komplexního souboru opatření zahrnujících i dotační podporu ze stávajícího OPŽP. Zájem žadatelů o podporu nám nyní jasně ukázal, že tato výzva byla nastavena správně. Jsme rádi, že naše úsilí zaměřené na zlepšování kvality ovzduší, nachází mezi žadateli o dotace takto silnou odezvu,“ přibližuje zaměření ukončené výzvy ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Celkem jsme obdrželi 240 žádostí o dotaci s celkovými způsobilými výdaji přesahujícími 10 miliard korun,“ uvedl ředitel Státního fondu Životního prostředí ČR Petr Valdman. „Počet přijatých žádostí znamená dostatečnou soutěž mezi projekty a garantuje tak výběr těch nejlepších možných projektů,“ doplnil Valdman a zdůraznil, že žadatelé mohou i tentokrát počítat s efektivní administrací projektových žádostí tak, aby do konce března 2016 mohlo být vše vyhodnoceno.
Příjem žádostí se zaměřením na projekty, které přispějí ke zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech, probíhal od 14. srpna do 16. prosince a o dotaci si mohli požádat majitelé stacionárních zdrojů, jež jsou zdrojem znečišťujících látek pocházejících z průmyslu a zemědělství. Většina finančních prostředků tak poputuje průmyslovým a zemědělským podnikům. O příspěvek mohly žádat vedle podnikatelských subjektů také kraje, obce nebo svazky obcí. Cílovou skupinou jsou vlastníci a provozovatelé stacionárních zdrojů znečištění, povinnými indikátory bylo zejména množství emisí primárních částic PM10 a PM2,5.
Finanční podpora je určena konkrétně na náhradu nebo rekonstrukce spalovacích a ostatních stacionárních zdrojů znečišťování emisemi tuhých znečišťujících látek, tj. oxidů dusíku, oxidů síry, amoniaku a těkavých organických látek. Zájemci o dotaci mohli žádat o finanční příspěvek i na pořízení dodatečných technologií a změny technologických postupů. Podporu získají i projekty na rozšiřování a rekonstrukce soustav centralizovaného zásobování tepelnou energií.
„Důraz klademe na aplikaci pokročilých nejlepších dostupných technik a nově vznikajících technik ve všech relevantních případech s cílem dosáhnout nejlepších emisních parametrů s ohledem na možnosti zdrojů znečištění,“ uzavírá ministr Brabec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV