Ministr Hamáček: Vyznat se v nepřehledné změti právních předpisů je skoro nemožné

18.06.2019 8:36 | Zprávy

Podařilo se. Ministr vnitra Jan Hamáček prosadil ve vládě rušení zbytečných právních předpisů.

Ministr Hamáček: Vyznat se v nepřehledné změti právních předpisů je skoro nemožné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí, 17. června 2019, prosadil na jednání vlády záměr zpřehlednit český právní řád a zrušit zbytečné a nefunkční zákony, nařízení vlády a vyhlášky. V první vlně by mělo jít o 800 právních předpisů od roku 1918 do současnosti.

Návrh zákona s konkrétními rušenými předpisy předloží Ministerstvo vnitra do konce letošního srpna, do března 2021 pak resort vnitra připraví analýzu celého českého právního řádu. Ministerstvo vnitra poté navrhne zrušit veškeré odhalené nefunkční právní předpisy od vzniku první republiky. Jde o předpisy, které jsou sice stále formálně platné, ale nemají právní účinky a nejsou používané. „Vyznat se dnes v nepřehledné změti 42 000 právních předpisů je skoro nemožné. Zjednodušením legislativy pomůžeme občanům i podnikatelům se v právním řádu orientovat,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Na „vyhaslé“ zákony a vyhlášky od první republiky přes protektorát až po současnost ukázaly mj. práce na zavedení elektronické sbírky zákonů a eLegislativy. Jejich zrušení bude mít také pozitivní dopady na veřejné rozpočty i občany, podnikatele i veřejnou správu. Protříděním zákonů dojte i ke snížení administrativní zátěže.

Mezi rušenými absurdními předpisy, které ještě dnes z různých důvodů formálně platí a znepřehledňují právní řád, je např. zákon o ustanovení výpomocných sluhů z roku 1919, zákon o důsledcích neoprávněného pobytu pracovníků v cizině z roku 1969 nebo nařízení vlády z roku 1993 o ukončení omezení placení v hotovosti. Podrobnosti ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

TOP 09: Inovativní ekonomika má šanci růst mnohem rychleji než ta dotační

15:06 TOP 09: Inovativní ekonomika má šanci růst mnohem rychleji než ta dotační

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k inovacím.