Lidé s trvalým pobytem v České republice, kteří se vracejí z Itálie (v současné době tam podle dostupných informací pobývá 16 500 českých občanů), mají s platností od soboty 7. března 2020 povinnost se bezprostředně po návratu do České republiky nahlásit u svého praktického lékaře, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem bez osobního kontaktu. Praktičtí lékaři mají za povinnost rozhodnout o karanténě, a to na dva týdny. Na základě zákona o ochraně veřejného zdraví vydal toto zákonné opatření ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ZDE).
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou připravuje programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů. "Prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky by celková finanční podpora podnikatelům postiženým koronavirem mohla být půl miliardy korun, případně bychom ji navýšili až na miliardu," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: "Zvažujeme také bezúročné půjčky s ročním odkladem, kromě toho chystáme záruky nebo přímé dotace. Týkat by se mohly například podniků, které kvůli nákaze přišly o obchodní zakázky v Itálii nebo v Číně, také dopravců kvůli poklesu přeprav, nebo podnikatelů, kteří doplatili na zrušení veletrhů. Půjde o statisíce nebo i miliony korun pro jeden subjekt." Program se v současné době připravuje, hotový má být přes víkend a o návrhu bude rozhodovat vláda. To by se mělo uskutečnit ve velmi brzké době.
Už nyní platí řada opatření v dopravě, zrušily se přímé mezinárodní lety z Korejské republiky a ze všech letišť na území regionů Emilia-Romagna, Piemont, Lombardie a Benátsko v Italské republice na všechna letiště na území České republiky, už dříve byly do odvolání zrušeny lety do/z Číny. Dezinfekční opatření se kvůli novému typu koronaviru rozšířuje na všechna česká nádraží. Prostřednictvím České pošty se budou rozdistribuovat informační letáky do domácností, spustí se i informační spoty.
V Česku bylo v pátek večer 18 lidí nakažených koronavirem, v Itálii jich evidovali asi čtyři tisíce. Kvůli koronaviru se v pondělí 9. března ráno opět mimořádně sejde Bezpečnostní rada státu.
Zdroje informací:
- Ministerstvo zdravotnictví (ZDE) - aktuality a doporučení v oblasti zdraví a hygieny
- Státní zdravotní ústav (ZDE) - aktuality a doporučení v oblasti zdraví a hygieny
- Ministerstvo zahraničních věcí (ZDE) - aktuality a doporučení v kontextu s cestami do/ze zahraničí
- Ministerstvo dopravy (ZDE) - opatření v dopravě
- Krajské hygienické stanice (ZDE) - kontakty
- Světová zdravotnická organizace (WHO - ZDE) - zdravotní situace ve světě
Call centrum a materiály ke stažení:
- Infolinky Státního zdravotního ústavu: 724 810 106 a 725 191 367 - k dispozici non stop
- Návody a manuály v oblasti zdravotnictví ZDE
- Preventivní opatření ve vlacích ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV