Ministr Havlíček: Na nové televizní vysílání přešla celá Česká republika ani ne za rok

03.11.2020 14:33 | Zprávy

České republika kompletně přešla na vysílání ve standardu DVB-T2. 28. října došlo k vypnutí posledního velkého DVB-T vysílače a diváci v celé zemi tak nově mají digitální vysílání v lepší kvalitě.

Ministr Havlíček: Na nové televizní vysílání přešla celá Česká republika ani ne za rok
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Karel Havlíček v pořadu Partie

„Ani ne za rok přešla celá Česká republika na nové televizní vysílání. A to i přes to, že kvůli jarní vlně epidemie Covid-19 muselo dojít téměř k čtyřměsíčnímu přerušení přepínání,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Období přelaďování a výměn televizních přijímačů, které pro některé domácnosti začalo už v letech 2017/18, tak s koncem letošního října skončilo. Týkalo se nejméně 2,5 milionu českých domácností, které bezplatné pozemní televizní vysílání využívají. Diváci díky DVB-T2 i nadále mají všechny nejsledovanější televizní programy zdarma a zpravidla v lepší i HD kvalitě.“

Cílem přechodu bylo, při zajištění stávajícího rozsahu a dostupnosti bezplatného celoplošného televizního vysílání, uvolnit kmitočty 700 MHz pro vysokorychlostní datové služby. Vycházelo to z rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady z května 2017. Nyní je tedy 700 MHz plně k dispozici pro mobilní sítě. Uvolňování v ČR přitom začalo už během přípravy evropské harmonizace pásma UHF v roce 2016. Postup připravilo a následně realizovalo právě Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s partnery.

„Během přechodu na DVB-T2 byly v letech 2017/2020 dočasně v provozu přechodové sítě DVB-T2 tak, aby české domácnosti měly dostatek času na výměnu přijímacích zařízení a zároveň byly vždy dostupné celoplošné televizní stanice. Data o prodeji TV přijímačů, které umožňují příjem DVB-T2, ukazují, že přechodové sítě měly na přechod na DVB-T2 pozitivní vliv,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Klíčovou roli sehráli provozovatelé vysílacích sítí. Zajistili potřebné kroky podle Technického plánu přechodu, který připravil Český telekomunikační úřad ve spolupráci s Koordinační expertní skupinou MPO. Zahrnoval jak sestavení přechodových sítí, tak zahajování provozu nových finálních sítí DVB-T2 a vypínání sítí DVB-T v jednotlivých oblastech republiky. Celkem se vyplo 182 vysílačů a dokrývačů čtyř celoplošných sítí DVB-T provozovaných Českou televizí, Českými Radiokomunikacemi, Czech Digital Group a Digital Broadcasting. Přechod na DVB-T2 v tuto chvíli znamená dostupnost bezplatného zemského televizního vysílání minimálně do roku 2030.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují

22:31 Koten (SPD): Ukrajinští občané již nechtějí válčit a vojáci hromadně dezertují

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.