Ministr Havlíček: OneTicket přechází do další fáze

12.12.2020 11:41 | Zprávy

Systém jednotného tarifu na české železnici, zkráceně OneTicket, vstupuje od neděle 13. prosince do další fáze. Po úspěšném testování v pilotním provozu na dvou linkách mohou cestující využívat jeho výhody na všech spojích, které objednává Ministerstvo dopravy a kraje.

Ministr Havlíček: OneTicket přechází do další fáze
Foto: Screen TV Prima
Popisek: Karel Havlíček v pořadu Partie

Jízdenka OneTicket nabídne jednoduché cestování bez toho, aby lidé museli řešit, s kterými dopravci jedou. Nově nabídne také věrnostní slevu 25 %.

Do systému se zapojuje celkem 13 dopravců, kteří provozují spoje v tzv. závazku veřejné služby. Komerčně provozované linky dopravců, jako je například Praha–Ostrava, se k jednotnému tarifu připojí postupně v příštím roce.

„Největší výhodou OneTicket je její využití napříč dopravci. Je to pohodlný způsob cestování. Pořídíte si jednu jízdenku na celou cestu a nemusíte se vůbec zabývat tím, kdo který spoj provozuje. Koupit si můžete jízdenku jednorázovou, zpáteční nebo také traťovou pro pravidelné dojíždění do práce či síťovou pro neomezené cestování po Česku. Nyní startuje ostrý provoz systému, jeho rozvoj tím ale nekončí. Kromě rozšíření OneTicket na komerční spoje v příštím roce plánujeme i zavádění dalších funkcionalit, jako je například rezervační systém,“ vysvětluje ministr dopravy Karel Havlíček.

Kdy má pro cestující význam použít OneTicket:

  1. Když na své trase přestupují mezi vlaky různých dopravců.
    Cestující z Brna do Opavy pojede s největší pravděpodobností rychlíkem RegioJet z Brna do Ostravy-Svinova a dále využije návazný spoj ČD. Dosud by potřeboval dvě jízdenky, nově mu bude stačit jedna.
  2. Když cestují do práce nebo do školy pravidelně na trase, kde jezdí více dopravců.
    Například cestující z Plas do Plzně mohou využít jak regionální spoje ČD, tak rychlík společnosti GW Train Regio. S traťovou jízdenkou OneTicket pro úsek Plasy–Plzeň mohou jezdit libovolně spoji obou dopravců a nemusí například cestou domů řešit, na který spoj kterého dopravce se musí trefit.
  3. Když jezdí jen občas a nechtějí se vůbec zabývat tím, že existuje na dráze více dopravců.
    Pro ty, kteří jedou jen občas a nechtějí se zabývat tím, které dopravce musí cestou vystřídat, bude OneTicket pohodlným řešením v podobě jedné jízdenky z výchozí do cílové stanice.
  4. Když mají zájem o neomezené cestování po celé železniční síti.
    S tím, jak přibývá železničních dopravců, zároveň klesá možnost využít celostátních síťových jízdenek jednotlivých dopravců. Právě to řeší síťová jízdenka OneTicket. S ní se dostanete vždy a všude.

OneTicket nenahrazuje jízdenky jednotlivých dopravců, lidé si sami mohou vybrat, čemu dají přednost. Jedna jízdenka také chrání práva cestujících v rámci celé přepravy. V případě velkého zpoždění mají nárok na asistenci a finanční kompenzaci. Při cestování s OneTicket lze vše vyřešit na jednom místě. Všichni dopravci ručí za cestu společně a nerozdílně.

V kterých spojích platí OneTicket

OneTicket se testoval už od 14. června ve dvou pilotních oblastech, na tratích mezi Plzní a Mostem a mezi Českou Lípou a Rumburkem. K 8. prosinci se v rámci pilotního provozu prodalo 10 800 jízdenek. Největší zájem byl o OneTicket na Českolipsku, kde mohou lidé souběžně využívat osobní vlaky ČD a rychlíky Arrivy.

„Systém dává lidem více možností a volnosti. Nemusíte se bát, že vás s třeba růžovou jízdenkou nesvezou ve fialovém vlaku. Pokud vám navíc nějaký vlak ujede, sveze vás se stejnou jízdenkou jiný,“ říká ředitel státního podniku CENDIS Jan Paroubek, který celý systém Ministerstvu dopravy dodává. „Na webu oneticket.cz nebo v aplikaci si můžete vyhledat spojení a jízdenku si tam můžete rovnou také koupit. Je to velmi jednoduché,“ doplnil Paroubek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!