Ministr Havlíček: Úkolem státu je vytvořit mantinely pro podporu rozvoje vodíku

23.07.2021 18:41 | Zprávy

Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží Vodíkovou strategii ČR ke schválení vládě

Ministr Havlíček: Úkolem státu je vytvořit mantinely pro podporu rozvoje vodíku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček

Redukce emise skleníkových plynů a zároveň podpora hospodářského růstu. Cíl Vodíkové strategie České republiky, kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží v pondělí vládě ke schválení.

„Materiál se týká dopravy, energetiky, chemického průmyslu, výrobců vodíkových technologií, ale také občanů, kteří vodíkové technologie budou podle předpokladu do budoucna daleko více využívat. Je to tedy strategie, která se dotkne každého,“ říká vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Úkolem státu je vytvořit mantinely pro podporu rozvoje vodíku v ČR, klíčová je ale role firem a vědců, kteří přidanou hodnotu vytvoří.“ 

MPO počítá s tím, že každý rok se bude vyhodnocovat vývoj vodíkových technologií. „Čas ukáže, které cesty se vyplatí opustit a které naopak rozvíjet dál,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková a dodává: „Počítáme s tím, že pro rozvoj vodíku využijeme národní i evropské zdroje.“

Konkrétní vodíkové projekty představili zástupci firem a dalších institucí na mezinárodní konferenci, kterou MPO uspořádalo minulý týden. „Vodíkové technologie jsou neobyčejně rychle se vyvíjející oblast. Nechceme si hrát na věštce, kteří vědí, jaké budou ceny energií za 10 let a které technologie budou ty nejefektivnější,“ říká zmocněnec ministra pro vodíkové technologie Petr Mervart a dodává: „Formulace ve strategii jsou velmi dobrým kompromisem. Věřím, že vodíková strategie po schválení vládou poskytne cenné vodítko a umožní nám všem žít v lepším, modernějším a čistším světě.“

Česká republika se společně s ostatními členskými zeměmi zavázala dosáhnout klimatické neutrality celé EU do roku 2050. Vodíková strategie je jedním z významných nástrojů, jak tohoto cíle dosáhnout. Strategie popisuje výchozí stav a odhaduje vývoj do roku 2050, který souvisí se strategickým horizontem Zelené dohody pro Evropu. Dále přináší přehled programů, které mohou podporovat rozvoj vodíkových technologií. Na přípravě materiálu spolupracovali zástupci průmyslu, výzkumných organizací, vysokých škol, jiných ministerstev a dalších organizací.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

21:03 Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…