Ministr Herman: Tvorba Ivana Mrkvičky posiluje symbol česko-bulharského kulturního partnerství

08.11.2016 5:31 | Zprávy

Ministr kultury Daniel Herman navštívil výstavu věnovanou odkazu českého malíře Ivana Mrkvičky v Bulharském kulturním institutu v Praze.

Ministr Herman: Tvorba Ivana Mrkvičky posiluje symbol česko-bulharského kulturního partnerství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Výstava, která se koná pod záštitou ministra kultury Bulharské republiky pana Veždiho Rašidova, je věnována 160. výročí narození českého malíře, jehož dílo je těsně spojeno s bulharskou kulturou po Osvobození. Ivan Mrkvička (23. 4. 1856 – 16. 5. 1938) byl jedním ze zakladatelů Státní výtvarné školy (dnes Národní akademie výtvarných umění) v Sofii v roce 1896 a stal se jejím prvním ředitelem a profesorem malby. Měl výjimečný vliv na zformování mladých bulharských tvůrců a dodnes je stále uznávaný širokou bulharskou veřejností. Již méně známý je ale v rodných Čechách. Proto si Bulharský kulturní institut v Praze dal za cíl popularizovat umělcovo jméno a dílo i před českým publikem, vyhledat obrazy, které se zachovaly v České republice a rozšířit tak informace o jeho posledních letech v Čechách.

Organizátory výstavy jsou například Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR, Bulharský kulturní institut v Praze, Národní výtvarná akademie, Sofijská městská galerie, i Regionální historické muzeum v Sofii, Národní galerie v Praze, Západočeská galerie v Plzni a další. Výstava se koná za podpory „Komunikační strategie Bulharské republiky pro Evropskou unii“.

Ministr kultury Daniel Herman: „Tvorba Ivana Mrkvičky, jedné z největších osobností česko-bulharských vztahů, posiluje symbol česko-bulharského kulturního partnerství. Dílo českého malíře, který aktivně přispěl k uměleckému životu v Bulharsku a řadí se k zakladatelům bulharského moderního malířství, zdobí bulharské státní instituce, muzea a galerie. Tato výstava je tak nejen vhodnou příležitostí pro rozšíření povědomí české široké veřejnosti o přeshraničním významu osobnosti Mrkvičky, ale také přibližuje naši kulturní vzájemnost.“

V kontextu s tímto projektem je důležité zmínit, že Bulharsko se prostřednictvím svého institutu od roku 2001 stará o umělcův hrob na pražských Malvazinkách. Letos nechal institut prostřednictvím zkušené restaurátorky Antoanety Temenugové zrenovovat náhrobní desku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

22:28 Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k LGBT tématům ve školách.