Ministr kultury dnes v 10 hodin v Nostickém paláci ocenil medailí Artis Bohemiae Amicis celoživotní zásluhy o rozvoj muzejnictví a prezentaci dějin poštovnictví emeritního ředitele Poštovního muzea.
Celý profesní život PhDr. Jana Galušky byl spjat s Poštovním muzeem, v různých pozicích zde pracoval od roku 1977 takřka 37 let, z toho posledních 6 jako jeho ředitel. Koncem roku 2013 odešel do důchodu.
Za dobu svého působení v Poštovním muzeu se podílel na celé řadě mimořádných projektů s širokým mezinárodním přesahem, zejména „Světová výstava poštovních známek Praga 1978“, „100 let telefonu v Čechách“ (1981), „130 let telegrafu“ (1987). Spoluzajišťoval rekonstrukci tzv. Vávrova domu, kam se Poštovní muzeum přestěhovalo v roce 1988, dále vytvořil řadu expozic a scénářů výstav pro pobočku Poštovního muzea ve Vyšším Brodě. Autorsky se podílel na expozici vozů a kočárů v areálu zámku Ctěnice u Prahy.
Je jedním ze zakladatelů Odborné společnosti dějin spojů a spoluautorem publikace Poštovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.
„Profesní kariéra doktora Galušky je pro mě mimo jiné svědectvím o významu stálosti a kontinuity, a to nejen v kulturních oborech. Mimořádné výstavní projekty, které dnešní laureát realizoval, vyrostly z dlouhodobého, trpělivého úsilí, zkušeností a trvale prohlubované odbornosti. Jan Galuška skutečně věnoval muzejnictví celý svůj profesní život. Za to mu patří uznání a dík,“ řekl při slavnostním předání ceny Daniel Herman.
PhDr. Jan Galuška je v oboru svého působení všeobecně uznávanou kapacitou a výsledky jeho celoživotní práce výraznou měrou přispěly k rozvoji poštovního muzejnictví v České republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV