Moravskoslezský kraj spustil informační portál MiSe Klima (ZDE), který je v rámci republiky unikátní. Na jednom místě vysvětluje problematiku změny klimatu, prezentuje nejrůznější adaptační opatření, představuje příklady dobré praxe, nabízí podporu v oblasti enviromentálního vzdělávání, také poskytuje přehled o možnosti financování projektů, které na změny klimatu reagují. Na vzniku portálu s Moravskoslezským krajem spolupracovali odborníci z Ministerstva životního prostředí a krajských agentur MSID a MEC.
„V Moravskoslezském kraji nepřehlížíme dopady, které v posledních letech způsobuje změna klimatu. Má řadu negativních důsledků, kromě zvyšování teploty nás trápí extrémní výkyvy počasí, hrozí sucha nebo třeba eroze půdy, klimatická změna může ohrozit rozmanitost ekosystémů. Moravskoslezský kraj k této problematice přistupuje konstruktivně. Pro obce i soukromé subjekty jsme zpracovali krajskou Adaptační strategii na dopady změny klimatu, spustili jsme desetiletý projekt LIFE COALA, který má zvýšit klimatickou odolnost našeho kraje. V jeho rámci vznikl mimo jiné portál MiSe Klima, který na jednom místě nabízí veškeré potřebné informace k dané problematice,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková.
Doplnila, že portál je určen pro všechny, kteří hledají informace, plánují, rozhodují, investují, rekonstruují anebo vybírají konkrétní realizovatelná adaptační opatření ve městě, volné krajině nebo na budovách.
Portál obsahuje katalog možných klimatických opatření, galerii příkladů dobré praxe už realizovaných projektů, knihovnu dostupných tematických dokumentů, ale také přehled možností financování adaptačních projektů.
„Prostřednictvím portálu je také možné propojit se s odborníky, kteří jsou bezplatně k dispozici v rámci poradenství nabízeného právě v rámci projektu LIFE COALA. Naším cílem je inspirovat a motivovat obce, firmy, zemědělce, ale i jednotlivce, aby na svých budovách a domech nebo ve volné krajině navržená adaptační opatření realizovali, ať už se jedná o zelené fasády a střechy, zadržování vody v krajině nebo třeba výsadbu zeleně sloužící jako větrolamy proti erozi půdy,“ vyjmenoval koordinátor aktivit projektu a místopředseda představenstva společnosti MSID Petr Birklen s tím, že bezplatné poradenství projektu LIFE COALA začalo fungovat okamžikem spuštění portálu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV