Ministr Jurečka: Robotizace v zemědělství, zohlednění náročných profesí, sedí to dobře

30.05.2024 15:06 | Zprávy

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 30. května 2024 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Ministr Jurečka: Robotizace v zemědělství, zohlednění náročných profesí, sedí to dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Celostátní konference KDU-ČSL podpořila Jurečku, za své lživé výroky ohledně vánočního večírku nepadl

Děkuji. Já mám rád ty konkrétní příklady, a myslím, že ta debata je v tomhle opravdu potom hodně jako dobrá a děkuji za tu konstruktivnost. Když se podíváme na tu situaci v zemědělství, tak tady jednoznačně vidíme ten posun toho trendu v té robotizaci, obrovský posun technologií. Dneska když se podíváme třeba na jakých strojích pracovali naši rodiče, prarodiče, a v čem dneska v zemědělství fungujeme, je to obrovský progres, který tady je. Samozřejmě třeba některá specifika, živočišná výroba a podobně, tak tam vždycky ta lidská práce do určité míry bude a bude se velmi těžko nahrazovat nějakými robotizovanými věcmi.

Na druhou stranu když se podíváme na ty příklady, které jste uváděl dál, to znamená třeba i ta náročná práce fyzická typu kovář, to je typická náročná pozice, kdy tento člověk, když sečtu, by měl mít možnost odcházet po těch odpracovaných směnách dříve až o pět let plus tři roky předčasného důchodu, to znamená teoreticky až o osm. Finišer. Zase. Tady je předpoklad, že tady by měla být, nevím tu konkrétní pozici u toho zaměstnavatele, ale pokud je to práce celoročně venku, můžeme se o tom bavit jaká rizika jsou tam také, další jestli v těch současných podmínkách tito lidé některé z těch čtyř rizik tam nemají. Ale právě proto ty náročné pozice tady jsou takto nastavené.

Pokud jde o tu otázku zmíněné zeleniny a podobně. Tam dneska prakticky českého občana nepotkáte. Já mohu říct mojí zkušenost, já jsem z tršické chmelařské oblasti a tady třeba zavádění chmele, česání chmele, buď to dělají všechno zahraniční pracovníci, anebo to jdou dělat dobrovolně důchodci ještě. Většinou bývalí zaměstnanci toho daného podniku, kteří jsou v důchodě, kteří to mají na dohodu jako přivýdělek. Když se na to podíváme tím návrhem, ten pamatuje na ty konkrétní náročné pozice těch lidí, kteří dělají těžkou fyzickou zátěž.

A pak jenom poznámka. Já fakt nemám rád, když se tady používají informace, data, se kterými MPSV nepřichází. My říkáme, že to, na co dneska vidíme, je ročník narozený 1972, 65 let (Předsedající: Čas.) a sedm měsíců navíc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Zákon je ohrožen právě přijetím tohoto pozměňovacího návrhu

20:07 Bartoš (Piráti): Zákon je ohrožen právě přijetím tohoto pozměňovacího návrhu

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích