Dobré dopoledne, vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové.
Já si dovolím už jenom velmi stručně uvést tento návrh novely těchto dvou zmíněných zákonů a sněmovní tisky 235.
V tomto návrhu se snažíme řešit komplikovanou situaci, která byla v posledních měsících opakovaně zmiňována, to je poměrně velká složitost administrativních nároků při žádosti o příspěvek na bydlení, to znamená, jdeme opravdu tou cestou, abychom dokázali zjednodušit to prostředí pro ty, kteří žádají. Nemusí předkládat každoročně novou žádost, nemusí dokládat všechny informace každé čtvrtletí, stačí to dělat v půlročním taktu, pokud samozřejmě v té domácnosti se změní něco, například narostou náklady na bydlení, tak logicky mohou tito žadatelé přijít v tom půlročním období, zaktualizovat informace a tím pádem získat případně vyšší nárok příspěvku.
Upravujeme také zároveň i ty věci, které se týkají mimořádné okamžité pomoci, zase tak , abychom byli schopni reagovat na tu situaci, že když se zvyšují ceny energií, aby tady byla zase větší flexibilita, větší operativnost při rozhodování, tak, aby tato forma podpory opravdu lidem dokázala pomoci, abychom nenaráželi na ta místa nebo na ty situace, na které narážíme teď, že prostě ti lidé jsou řekněme objektivně ve složité situaci a my jim neumíme úplně efektivně pomoci. To je smyslem tohoto návrhu, tohoto sněmovního tisku.
Myslím si, že o tom bylo řečeno opravdu hodně i na jednání výboru, takže já děkuji za konstruktivní debatu.
Zároveň ještě upozorním na tu záležitost, že zvyšujeme i míru určité flexibility v čerpání rodičovského příspěvku se zvýšením limitu z 10 tisíc korun na 13 tisíc.
To jsou ty hlavní oblasti, které se snažíme tímto upravit. Děkuji za pozornost a případnou podporu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.