„Tato neformální setkávání jako dnes na Krajském soudě v Ostravě a Okresním soudě v Přerově mají za cíl především zjištění zpětné vazby a sdílení zkušeností. Okresní soudy jsou pak v první linii a mě zajímá i jejich pohled na věc. Se soudy a soudci se chceme bavit naprosto otevřeně,” uvedl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.
Na soudech se diskutovalo o výběru soudců, o platech nesoudcovského personálu, u nichž dojde od ledna 2019 k navýšení, o insolvencích nebo o zákoně o znalcích a tlumočnících. Konkrétně u výběru soudců bude brzy vyhodnoceno fungování dosavadního systému. Zájemci o profesi soudce musí vědět, co je čeká, proto Ministerstvo spravedlnosti v dohledné době zveřejní jeden ze starších testů na Justiční akademii a podrobnější statistiky, aby přilákalo další kandidáty na justiční čekatele.
Zástupci z řad justice a ministerstva otevřeli také otázku odměňování nesoudcovského personálu, které se brzy dočká změny. Od 1. ledna totiž dojde k navýšení platů zaměstnanců soudů pracujících na pozicích zapisovatelek, vyšších soudních úředníků, asistentů soudců a soudních tajemníků.
„Boj o platy ale letoškem nekončí,“ vzkázal nesoudcovskému personálu Jan Kněžínek, „česká justice je dlouhodobě finančně podhodnocená. Mám na mysli všechny ty, kteří zajišťují správu, tedy ty, bez kterých by soudy a soudci nemohli řádně fungovat. Rád bych se také věnoval přísedícím a znalcům.“ Ministr spravedlnosti zástupce soudů také informoval o tom, že Ministerstvo spravedlnosti připravilo zákon o znalcích a tlumočnících, který je v současné době ve Sněmovně. I díky němu dojde k navýšení odměn znalců, tedy další profese, bez kterých se justice neobejde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV