Ministr Kulhánek: Našimi prioritami nyní jsou zabránit nelegální migraci a boj s terorismem

13.09.2021 10:21 | Tisková zpráva

V neděli 12. září 2021 zasedl v Lánech expertní tým prezidenta republiky Miloše Zemana. Jednání se zúčastnili také ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Ministr Kulhánek: Našimi prioritami nyní jsou zabránit nelegální migraci a boj s terorismem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek

Expertní tým hovořil o situaci v Afghánistánu po nedávné evakuaci. Prioritou nyní bude kromě boje proti terorismu i zabránění nelegální migrace. Do Afghánistánu chce Česká republika poslat také humanitární pomoc s tím, že bude nutné zaručit, aby peníze šly výhradně potřebným a nemohl je zneužít Tálibán.

Ministři Kulhánek a Metnar informovali prezidenta Zemana o podrobnostech úspěšné evakuace českých občanů i jejich afghánských spolupracovníků z Kábulu. Expertní tým průběh celé operace a její rychlé zvládnutí ocenil. Ministři se při jednání shodli na realistickém pohledu v kontextu dalšího vývoje v zemi. „Naše priority nyní jsou především mírnit humanitární krizi, zabránit nelegální migraci a také boj s terorismem,“ shrnul šéf české diplomacie.

Expertní tým prezidenta Zemana se při svém jednání vyslovil pro zásadní posílení ochrany českých státních hranic, a to i ve spolupráci s dalšími zeměmi Evropské unie. Česká republika nemá v úmyslu navázat s tálibánskou vládou diplomatické styky. Bude ale podporovat úsilí mezinárodního společenství, zejména Evropské unie a NATO, aby se v oblasti zabránilo humanitární katastrofě a aby nedošlo k nové migrační vlně.

Česká republika plánuje poskytnout 45 milionů korun na humanitární pomoc a na dary pro mezinárodní organizace působící v Afghánistánu. Peníze byly původně určeny pro afghánské ozbrojené složky, k jejich odeslání ale nedošlo. Částka by teď měla jít výhradně na humanitární pomoc. Klíčové bude zajistit, aby peníze nezneužil Tálibán. „Poskytnutí humanitární pomoci je efektivní cesta, jak zamezit, aby lidé odcházeli ze země, a bojujeme tak proti nelegální migraci,“ uvedl ministr Kulhánek.

“Kromě Afghánistánu jsme řešili i další zahraniční mise. Expertní tým dal doporučení, abychom při plánování budoucího zahraničního nasazení našich vojáků zohlednili i nedávné afghánské zkušenosti,” řekl ministr obrany Metnar. Stávající mandát pro působení českých vojáků v zahraničních operacích je platný do konce roku 2022. Ministerstvo obrany ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí již brzy začne pracovat na novém mandátu pro roky 2023 a 2024.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!