Ministr Lipavský: Do Moldavska již vstoupilo více než 380 tisíc uprchlíků

02.04.2022 21:15 | Tisková zpráva

Ministr Jan Lipavský 1. dubna 2022 navštívil Kišiněv se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska (tzv. Slavkovský formát).

Ministr Lipavský: Do Moldavska již vstoupilo více než 380 tisíc uprchlíků
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Společně vyjádřili plnou podporu představitelům Moldavska v době, kdy jejich země čelí uprchlické, energetické a ekonomické krizi. Ministr Lipavský navštívil také uprchlická centra, kde ocenil aktivity Moldavska při zvládání uprchlické vlny.

Během svého prvního osobního setkání s moldavským ministrem zahraničí Nicolou Popescu Lipavský ocenil, jak Kišiněv aktivně odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Vyjádřil také jasnou podporu reformám v Moldavsku s cílem stát se kandidátským státem EU. Šéf české diplomacie moldavskému protějšku potvrdil, že má naši plnou podporu při řešení dopadů války.

„Jsme si vědomi dopadů války v Moldavsku. Do Moldavska již vstoupilo více než 380 tisíc uprchlíků a 100 tisíc zůstalo v dočasných ubytovacích centrech. Pro zemi, jejíž populace čítá jen asi 2,7 milionu, je to velmi náročná situace,“ řekl ministr Lipavský.

Ministr Jan Lipavský v Kišiněvě jednal také s moldavskou prezidentkou Maiou Sandu a premiérkou Natalií Gavrilitou. Hovořili o aktuálních tématech, jako je regionální bezpečnost, humanitární a rozvojové pomoc, uprchlická krize a české předsednictví v EU. Český ministr pozval moldavské představitele na návštěvu do Prahy.

Na návštěvě uprchlického centra v areálu kišiněvského výstaviště Moldexpo si Lipavský prohlédl prostory, ve kterých je uprchlíkům poskytována základní péče, jako je ubytování, strava a zdravotní péče. Jde o tzv. třídící centrum, které slouží k nasměrování uprchlíků do dalších ubytovacích center.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 30. 3. 2022)

70%
27%
hlasovalo: 23469 lidí

Ministr v Kišiněvě rovněž navštívil moldavskou nevládní organizaci Centrum domácí péče, která v současnosti také poskytuje naléhavou humanitární pomoc uprchlíkům. Ministerstvo zahraničí ČR přispělo centru zhruba 400 tisíc EUR na další fungování. Za přítomnosti ministra byla podepsána smlouva projektu humanitární pomoci „Rozšíření lékařských a sociálních služeb HOMECARE pro ukrajinské uprchlíky”. Lipavský pracovníkům centra poděkoval za dosavadní spolupráci při realizaci projektů na rozvoj služeb domácí péče, které jsou součástí zahraniční rozvojové spolupráce České republiky v Moldavsku jako jedné z prioritních zemí.

Ruská agrese na Ukrajině vede k velkým ekonomickým ztrátám, nejistotě a obavám. Na Moldavsko jako přímého souseda Ukrajiny, navíc zemi mimo EU a NATO, dopadá situace velmi těžce. Česko nabídlo Moldavsku finanční a hmotnou pomoc v hodnotě téměř 3,5 milionů eur. Prostředky pocházejí i od českých nevládních organizací působících v Moldavsku, které využívají peníze získané od české společnosti. Ta projevila velkou míru solidarity.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

16:14 Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pražskému metru.